Statnou krásku, která momentálně kvete, jen tak nepřehlédnete. Dříve se její květy používaly na barvení látek a vlasů. Divizna má ale i léčivé účinky, které pomohou na zdravotní neduhy.
Divizna obsahuje látky, které tvoří ochranný povlak na sliznici horních cest dýchacích a tím podporuje vykašlávání. Má schopnost tlumit křeče průdušek a čistit je a působí protizánětlivě.
Vedle dýchacích cest divizna ovlivňuje také činnost sleziny a působí močopudně. Vzhledem k protizánětlivým účinkům se využívá i zevně, například na obklady při poranění nebo při revmatických bolestech.
Jaký druh divizny sbírat?
Nejznámější je divizna velkokvětá, často se ale můžeme setkat s diviznou malokvětou, černou nebo ozdobnou. Obsaženými látkami a léčivými účinky se tyto druhy podobají, můžete tedy využít kterýkoli z nich. Květy divizny se používají zejména jako součást různých čajových směsí.
Čajovou směs proti suchému kašli připravíte z kořene proskurníku, květu divizny, květu černého bezu a lipového květu ve stejném poměru. Směs zalijte vroucí vodou a nechte louhovat. Sceďte a pijte 5 šálků denně.
Obklady z listů
Listy naklepejte a potřete teplým olejem, poté přikládejte na otoky a rány nebo revmatické a svalové bolesti. Čerstvé květy můžete také zalít olejem a nechat 14 dní stát na slunném místě. Obklad se používá při bolestech, křečových žilách, vředech nebo otocích.