Po zubním kazu patří parodontóza k nejčastějším onemocněním zubů. Lze jí ale docela dobře předcházet dodržováním zubní hygieny.
Parodontóza je infekční onemocnění, které vzniká z hromadění zubního plaku a bakterií na dásních a zubech. Pokud se neléčí, končívá ztrátou zubů – a náprava je pak v dnešní době hodně drahá. Proto se vyplatí jí předcházet.
Přichází nenápadně
Vznik parodontózy mohou ovlivňovat také některá onemocnění, např. diabetes nebo nemoci oslabující imunitu. Parodontóza je záludná v tom, že zpočátku nebolí a dlouho o ní ani nemusíte vědět.
Prvním příznakem bývá krvácení dásní při čištění zubů, nad kterým leckdy jen mávneme rukou. V pokročilejší fázi se kolem zubů tvoří tzv.
kapsy plné bakterií a hnisu, v posledních stadiích už je postižen závěsný zubní aparát natolik, že zuby mohou začít vypadávat.
Parodontóza není zánět dásní
Zánět dásní je jen první viditelnou částí začínající parodontózy. Dásně při čištění krvácejí, jsou červené a nateklé.
Varovným signálem může být také zápach z úst. Pokud zánět nebudete řešit, může velmi rychle přejít v parodontózu, případně se dostat i dál do těla.
Jak se léčí?
Naprostým základem léčby parodontózy je důkladná ústní hygiena, tedy nejen pravidelné čištění zubů dvakrát denně, ale i používání mezizubního kartáčku a zubní nitě. Správnou techniku vám ukáže dentální hygientistka.
Při léčbě je nutné důkladné čištění zubů a dásní od všech usazenin a zánětlivých ložisek pomocí ultrazvuku či laseru. V pokročilejších stadiích se často provádí tzv. dlahování zubů s použitím preparátu regenerujícího kost.
Dobré rady
• Lidé s parodontózou by měli navštívit dentální hygienistku alespoň 2× ročně.
• Kouření parodontózu celkově velmi urychluje, proto je lepší s ním přestat.
No, čoveče, vždy sem si myslela, že čištění zubů dvakrát denně je fakt dost. Ale ty mezizubní kartáčky, to zkusím, nechci přijít o zuby.
Parodontóza je fakt strašická záležitost! Je lepší věnovat čas pořádné zubní hygieně a předcházet tak těmto problémům, přece nechceme investovat majlant do ztracených zubů.