Dříve se diabetes 2. typu často říkalo „stařecká cukrovka“. Dnes se diabetologové ve svých ordinacích běžně setkávají i se čtyřicetiletými pacienty.
Na věku záleží
Nárůst cukrovky je dán především nezdravým životním stylem a následnou obezitou.
U takových pacientů se pak cukrovka může rychleji zhoršovat a pacienti, u kterých se objevila mezi 40. a 65. rokem, se častěji potýkají s chronickými zdravotními komplikacemi, jako je například poškození zraku, ledvin, infarkt či mrtvice.
Také je u nich obtížnější udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Úměrně s tím, jak se zvyšuje délka života prožitá s cukrovkou, se zvyšuje i riziko, že nemoc výrazně ovlivní kvalitu života diabetiků.
Čím dříve přijdete, tím lépe
Odborníci odhadují, že 2–3 % Čechů zatím o své nemoci, tedy cukrovce 2. typu, vůbec nevědí. Neobjeví se totiž náhle.
Zpravidla jí předchází stav, kdy jsou hodnoty cukru vyšší, než je normální, ale zároveň nižší, než je hodnota stanovující onemocnění diabetem 2. typu.
Přitom včasné odhalení je velmi důležité kvůli snížení vzniku zdravotních komplikací a umožňuje také oddálit (případně zcela zabránit) nasazení inzulinové léčby. K dispozici jsou dnes léky, které pomáhají nejen upravit hladinu cukru v krvi, ale i snížení rizik.
Léčba je týmová práce
Pro těžší případy je k dispozici moderní injekční léčba, založená na působení GLP-1 (hormonu, který ovlivňuje uvolňování inzulinu), která pomáhá i s nadváhou nebo obezitou.
Důležitá je ale i spolupráce pacienta s diabetologem, jejichž společným cílem je zlepšit životní styl. Bez úpravy jídelníčku a pohybu to zkrátka nepůjde.