V letních měsících si jí dopřávejte, co jen hrdlo ráčí a útroby snesou. Pravidelnou konzumací této chutné zeleniny velice prospíváte svému tělu.
Tykev obecná, běžně známá jako cuketa, se pěstuje velmi krátkou dobu a je finančně výhodná.
Poradí si s ní i nezkušená pěstitelka začátečnice. Mladé cuketky mají vyšší obsah prospěšných látek a dají se konzumovat i se slupkou. Asi 90% cukety tvoří voda, významný podíl i prospěšná vláknina.
Proto je vynikajícím pomocníkem v dietách.Je skvělým zdrojem karotenů. Vitamin A chrání náš zrak a má příznivý vliv na naši tělesnou i duševní vitalitu. Tento vitamín je rozpustný v tucích, proto je nezbytné cukety konzumovat aspoň s malým množstvím oleje.
Zkuste cuketovou dietu
Pokud chceme hubnout, cukety jsou vhodnou potravinou. Obsažený draslík vylučuje nadbytečnou vodu v těle, pomáhá s vyplavováním usazených jedů a stimuluje činnost ledvin.
Tím je prospěšný pro jedince trpící dnou, cukrovkou, revma, otoky končetin a nadváhou.Díky vysokému obsahu vlákniny mají cukety čistící účinek na náš zažívací trakt, především střeva.
Čistí jejich stěny od nebezpečných usazenin a zlepšují průchodnost střev,.Mladé plody jsou skvělé do salátů, stačí je omýt a nakrájet na plátky v kombinaci s rajčaty, paprikou, okurkou a jogurtovou zálivkou, nebo s octem a olivovým olejem.Cukety jsou vhodné k jakékoli tepelné úpravě, můžeme je smažit v těstíčku, zapékat s masem, zeleninou, těstovinami, grilovat, dusit, péct, vetší plody se dají plnit nádivkou a zapékat se sýrem.
Z cukety lze připravovat pomazánky, polévky a omáčky, můžeme je nakládat jako okurky, s houbami a jinou zeleninou.
.