Většina lidí ve středních letech prožívá osobní krizi provázenou depresemi. Za bídný duševní stav viní práci, neposlušné děti, nevěrného partnera nebo malé příjmy.
Jenže podle odborníků souvisí vrchol nejdepresivnějšího období se 44. rokem života a to ve všech zemích světa. Proč ale jsou lidé ve středním věku tak náchylní k depresím?
V průběhu života křivka depresí a štěstí připomíná tvar písmene U. V mládí a ve stáří jsou pocity štěstí a radosti ze života největší, ve středních letech naopak nejnižší a nejčastěji se dostavují deprese.
Nebezpečný střední věk
Úroveň lidského štěstí a mentálního zdraví trápí generaci čtyřicátníků. Jsou to lidé, kteří byli vychováváni k poslušnosti a přizpůsobivosti- Jejich snem už od mládí, především díky vlivu okolí, byl sen ekonomický.
Být zajištěný a moc si díky penězům plnit sny další. Za celý svůj dosavadní život neměl současný čtyřicátník příležitost k tomu, aby se za něco skutečně postavil, aby ho něco vyburcovalo k postoji, který by zaštítil vlastním svědomím a odvahou. Nikdy k tomu nebyl povolán.
Je proti nim i příroda
Této věkové kategorii však nehrozí jen deziluze a ztráta radosti ze života. Začínají se u nich projevovat postupně i hormonální změny. Ty se samozřejmě podepíší na jejich každodenním vnímání a postupně vyústí v permanentní špatnou náladu a nerudnost. Děti pomalu dorůstají, vám ubývají fyzické i psychické síly.
Pochopit a dospět
Přizpůsobit se takovým změnám je složité a v knihách se o tom moc nepíše. Je to soukromý boj každého. Je to cesta k dospělosti. Druhý dech. Krizi čtyřicátníků můžete mít dalších deset let, nebo se z ní vykurýrovat rychle.
To znamená, že budete konečně dospělí, pochopíte, co už máte za sebou a co byste ještě rádi měli před sebou. A z obojího se budete těšit.