Je to mnohem častější problém, než si připouštíme. Na vině přitom nemusí být jen špatná ústní hygiena, ale i problém s trávením nebo špatný jídelníček. Je to i váš případ?
Přes den chrání zuby a dásně před bakteriemi sliny. Během spánku jich však tělo produkuje méně, a proto míváme nepříjemný ranní dech. Ten ovlivňuje i spaní s otevřenými ústy. Zuby jsou pak náchylnější ke kazům a může docházet i ke krvácení dásní. I přes den raději dýchejte nosem.
Lépe se prokrví dutiny, což prospívá imunitě. Dech ovlivňuje i jídelníček. Pozor si dejte na diety. Zejména ty nízkosacharidové s vyšším příjmem bílkovin k svěžímu dechu nepřispívají.
Nezapomínejte na jazyk
Bakterie ze zubního plaku se usazují na dásních, dráždí je a časem problém může přerůst v zánět. Ten pak způsobí zápach z úst. Nepodceňujte proto čištění mezer mezizubními kartáčky, ty jsou pro dásně záchranou.
Vliv na dech má i pravidelné čištění jazyka. Běžně si vystačíte s kartáčkem, ale odborníci doporučují pořídit si speciální škrabku. Dávejte si také pozor na to, abyste se příliš nestresovali. Při stresu se bakterie v ústech množí rychlostí blesku. Vsaďte proto na antibakteriální ústní vodu.
Může za to nemoc?
Jak už bylo řečeno, zápach z úst může poukazovat na řadu nemocí. Můžete mít třeba problém s krčními mandlemi. V prohlubních na mandlích se mohou usazovat zbytky jídla a časem se utvoří tzv. kameny, tvořené bakteriemi a zbytky hlenu. Takového problému vás zbaví jen ORL specialista.
Jestliže je z vašeho dechu cítit acetonový zápach podobný alkoholu, máte zřejmě nedostatek inzulinu v důsledku neléčené cukrovky. V těle se začnou tvořit keto látky, které ovlivňují dech.
Další zdravotní komplikací ovlivňující dech jsou žaludeční bakterie, na které zabírají pouze antibiotika.
Žvýkejte bylinky a dezinfikujte ústa
Dechu prospívá žvýkání bylinek. Mějte po ruce mátu, bazalku, koriandr či petržel. Nebo si pořiďte bylinkovou zubní pastu. Pomáhá překvpivě i žvýkání česneku jako přírodní dezinfekce, pak je ale třeba vyčistit si zuby.
První pomoc
Vyrobte si ústní vodu. 4 lžíce šalvěje lékařské, 2 skořice, a 20 hřebíčků zalijte 300 ml vroucí vody a louhujte do druhého dne. Pak lektvar přeceďte přes jemné plátýnko, přidejte 50 ml vodky nebo pálenky.
Alkohol ústní vodu zakonzervuje, a ta vydrží až tři měsíce při pokojové teplotě funkční a účinná.