Znát svou krevní skupinu by měl každý. Je to důležité nejen v případě potřeby krevní transfuze, ale napoví vám to, k jakým nemocem máte sklony.
Výzkumy ukázaly, že krevní skupiny ovlivňují náchylnost k různým nemocem, jako je například malárie, cholera, diabetes 2. typu, žilní onemocnění, ale také některé druhy rakoviny.
Která je nejvzácnější?
Krev je základní složkou lidského těla, ale u každého člověka může být jiná. Krevní skupiny hrají důležitou roli při transfuzích, operacích i během těhotenství.
Skupina a Rh faktor také určují, kdo může komu darovat krev, či naopak, jakou krev může naše tělo přijmout.
Ve střední Evropě se nejčastěji vyskytuje krevní skupina A, druhé místo patří skupině 0. Následuje skupina B a nejvzácnější je AB. Dnes už je doloženo, že nositelé určitých krevních skupin mohou mít vyšší riziko některých onemocnění, před jinými zase mohou být naopak chráněni.
I to je důvod, proč je dobré znát svou krevní skupinu. A jak na tom jednotlivé skupiny z tohoto hlediska jsou? Uvedeme si pár příkladů. U lidí s krevní skupinou A se například vyskytuje větší riziko rozvoje rakoviny žaludku.
Skupiny A, B a AB
Osoby s krevními skupinami A, B nebo AB mají větší pravděpodobnost vývoje rakoviny slinivky břišní, případně dalších orgánů (vaječníky, slinné žlázy…).
Další, co těmto skupinám hrozí, je zvýšené riziko žilní trombózy, plicní embolie a kardiovaskulárních chorob a skupina B má zvýšené riziko onemocnění cukrovkou 2. typu. A třeba v případě cholery působí krevní skupina AB do jisté míry ochranně.
Skupina 0
Skupina 0 je neutrální, co se týče transfúze – člověk s „nulkou“ a negativním Rh faktorem může darovat krev všem skupinám. Z hlediska nemocí mu ale hrozí větší riziko vředové choroby žaludku a dvanácterníku. Méně náchylný je ovšem třeba k nemocem srdce a cév.
Ovlivněte své zdraví
Pokud se teď obáváte, že vás kvůli vaší krevní skupině některá z nemocí nutně postihne, nebo se naopak jiným nemocem zcela vyhnete, není tomu tak na 100 %. Velmi totiž záleží na vašem životním stylu, tím můžete ovlivnit mnoho.
Díky prevenci, zdravé a pestré stravě a pohybu se můžete vyhnout většině chorob.
Jak zjistit svou krevní skupinu?
Pokud tedy máte např. skupinu B, u níž je zvýšené riziko cukrovky, zamyslete se nad svým životním stylem, správný jídelníček je skvělou prevencí.
Krevní skupina a Rh faktor se musí vždy zjišťovat při předoperačním vyšetření, před transfuzí (například automobiloví závodníci nosí svou krevní skupinu vyrytou na náramku), v těhotenství a u všech narozených dětí. Zjišťuje se i dárcům krve.
Nebo si ji můžete nechat zjistit v některé z odběrových laboratoří za poplatek v řádu stovek korun.
Víte, že…
…dospělému člověku koluje v cévách průměrně 5–6 litrů krve?
…ztráta 40 % (cca 2 l) krve už je život ohrožující?
Hele, jako že krevní skupina může říct, k jakým nemocem mám sklony? To jsem nevěděla! Asi si nechám zjistit tu svou, když to může být tak důležitý.