Stres, úzkost či lehčí formu deprese zažil během života snad každý z nás. Jak se udržet v psychické pohodě a tyto nepříjemné stavy zahnat?
Podle statistik trpí v Česku úzkostmi a depresemi každý dvacátý dospělý člověk.
Příznaky deprese se pak mohou mírně lišit, jejich společnými znaky jsou však smutek, přetrvávající pesimismus, nedostatek energie, ztráta zájmu nebo radosti, apatie, pocit viny, nízké sebevědomí, problémy se spánkem nebo ztráta chuti.
Úzkost se hlásí také mělkým a rychlým dechem, prudce bušícím srdcem a myšlenkami zběsile poletujícími hlavou.
Pokud se s depresemi vydáte k psychologovi či psychiatrovi, s největší pravděpodobností vám předepíše antidepresiva, jejichž stinnou stránkou jsou vedlejší účinky. Proto nejprve zkuste přírodní alternativní metody.
Pohyb léčí
Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti a stresu, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která vás bude bavit.
Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plavání či tanec. Přínosná jsou také relaxační cvičení či jóga.
Doplňujte hořčík
Při stresových situacích má organismus zvýšenou potřebu hořčíku, proto je dobré jej pravidelně doplňovat. Přispívá k normální psychické činnosti a ke snížení únavy a vyčerpání.
Do jídelníčku proto co nejdříve zařaďte ořechy, banány, luštěniny, zelenou listovou zeleninu nebo užívejte tabletky, které tento minerál obsahují. Poraďte se se svým lékárníkem.
Minulost raději nechte spát
Naše mysl je vyčerpaná útěky do minulosti, často a ráda se zabývá nějakým průšvihem, nezdarem, zradou, křivdou nebo lží.
Zkrátka něčím velmi nepříjemným, co se stalo klidně i před mnoha lety, a my tak tyto negativní emoce a postoje, jako jsou smutek i bolest, znovu a znovu prožíváme a pěstujeme.
Proto je důležité snažit se neohlížet často do minulosti, nelpět na ní, současně se nebát budoucnosti a zejména vnímat přítomnost a být za ni vděční.
Osvědčené bylinky
Bylinek, které mají pozitivní účinky na naše psychické zdraví, je celá řada. Mezi ty osvědčené patří například kozlík lékařský, heřmánek, meduňka, máta, yzop či třezalka. Nejlepší je užívat je ve formě čaje.
Doporučujeme: Vyzkoušejte aromaterapii
Skvělou metodou pro psychickou úlevu je aromaterapie pomocí éterických olejů. Ty můžete použít v aromalampě, aroma difuzéru nebo si připravit aromatickou koupel.
Jsou běžně k dostání, dnes je seženete už i v klasické drogerii, dají se samozřejmě také snadno objednat na internetu.
Jaké vybrat?
Nejvhodnějšími oleji jsou šalvějový, levandulový či meduňkový, nic nezkazíte ani bergamotem nebo jedlí.