Nemusí jít ani o bolest zubů, či afty na jazyku. Potrápit nás mohou i zanícené dásně. Mohou za to špatné stravovací návyky, nedostatek vitaminů i špatná hygiena. Poradíme vám, jak zatočit se zánětem i palčivou bolestí.
Ke zdravé skladbě slin v ústech přispívají komplexní sacharidy, obsažené v luštěninách, kukuřici, bramborách, celeru, petrželi, červené řepě, karotce a zelí. Škodlivým bakteriím se daří i v suché ústní dutině.
K vyplavování těchto nežádoucích mikroorganismů je důležitý dostatečný pitný režim.
Šťávy z řepy a mrkve
Šťáva z červené řepy působí hojivě při zánětech a krvácení dásní. Musí se však konzumovat dlouhodobě, tedy 0,1 l čerstvé šťávy 3x denně po dobu 8 týdnů. Ústa si rovněž vyplachujeme 3x denně šťávou, kterou pak vyplivneme.
Mrkvovou šťávu zase můžeme používat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, mandlí, aftách.
Aloe regeneruje
Šťáva z rozříznutého listu aloe vera či aborescens, nebo netřesku skalního obsahuje velmi mnoho blahodárných živin, které si poradí s drobnými rankami v ústech. Šťávou nebo řezem listu potíráme vatovým tamponem 3x denně dásně.
Bezová dezinfekce
Zalijte hrst květů horkou vodou a nechte stát půl hodiny. Pak přeceďte a můžete začít kloktat či vymývat ústa. Bez působí jako přírodní dezinfekce i jemné sedativum, takže nejen zklidní, ale zároveň uleví od bolesti.
Zázračná divizna
Divizna velkokvětá zmírňuje otoky, staví krvácení a mírní bolest. Stačí zalít horkou vodou 2 lžíce bylinky, nechte 20 minut stát a přecedit přes plátno. Kloktejte ráno po probuzení a večer před spaním.
Na zánět kůra z dubu
Dubová kůra obsahuje vysoký podíl tříslovin a má protizánětlivé účinky! Zmírňuje dopady paradentózy a likviduje zánět. Zalijte 2 lžíce ½ l horké vody a nechte louhovat. Dolévejte horkou vodu, protože kůra tekutinu vsakuje. Po ½ hodině sceďte a 3x denně kloktejte.
Čaj vás zbaví bolesti
Při zánětu puse kloktejte a pijte zklidňující heřmánek a šalvěj. Nic nepokazíte ani kvalitním zeleným čajem obsahujícím antioxidanty a minerály, jež mají protizánětlivé účinky!.