Zdravé a silné plíce získáte především aktivním pobytem na čerstvém vzduchu. Pomohou také dechová cvičení a inhalace bylinných roztoků.
Při prevenci a péči o své zdraví jen málokdo myslí na plíce. Plíce však také stárnou, podobně jako srdce nebo klouby. Nejsou už tolik pružné, dýchání může být obtížnější. Jak provést plicní očistu a vrátit plíce opět do kondice?
Dopujte se vitaminy
V první řadě pomůže zatíženým plicím odlehčení zdravější výživou. Strava by měla obsahovat především spoustu čerstvé zeleniny a ovoce, aby se zajistil příjem vitaminů, minerálů a vlákniny.
Mezi nejlepší potraviny pro plíce patří červená řepa, borůvky, jablka, vlašské ořechy, losos, fazole nebo houby.
Čas na odpočinek
Stres je spouštěčem celé řady onemocnění. Pro zdraví plic byste se měli každý den uvolnit duševně i fyzicky. Vyzkoušejte meditační cvičení nebo zajděte na jógu či pilates. Vyzkoušet můžete jednou týdně také saunu nebo parní lázeň.
Detoxikace prospěje
Nezbytnou součástí každé očisty je dostatečný příjem antioxidantů. Česnek a vhodné formy česnekových doplňků působí v tomto směru rychle a efektivně.
Česnek je snadno dostupný a obsahuje kolem čtyř stovek různých tělu prospěšných látek včetně celé řady antioxidantů.
Do jídelníčku je vhodné kromě česneku zařadit také čerstvou zeleninu, kysané zelí, cibuli či křen. Užívejte také vitamin C a zinek.
Naučte se správně dýchat
Při hlubokém dýchání se lépe využívá bránice, zvedá se břicho a vzduch v plicích se více obměňuje. Zkuste jednoduché cvičení. Usaďte se, nadechněte se nosem a počítejte do čtyř.
Poté vydechujte ústy a počítejte do osmi. Hluboké dýchání a dechová cvičení mohou zvýšit kapacitu plic, navíc mohou pomoci i se stresem.
Procházky na čerstvém vzduchu
Dostatek čerstvého vzduchu může pomoci rozšířit tkáně v plicích a udržovat je v pořádku. Důležitá je pravidelnost. Procházka jednou za týden je sice lepší než nic, ale nemá takový efekt, jako když se aktivnímu pohybu budete věnovat 30 minut každý den.
Doporučujeme: Kouzelný čaj z divizny
Divizna bojuje proti vzniku hlenů v plících, pomáhá zmírňovat nutkání ke kašli. Účinně bojuje s nejrůznějšími bakteriemi a viry, které se v plících usazují.
Suroviny: hrst květů divizny, jeden a půl šálku vody, jedna lžička sušené máty, jedna lžička medu
Postup: Diviznu povařte zhruba deset minut v litru vody. Přidejte mátu a nechte louhovat dalších deset minut. Na dochucení oslaďte medem, ale nepřežeňte to.