Vážné onemocnění, které není radno podceňovat, vzniká při zpomalení průtoku krve cévami, poškození cév a změnách ve vlastnostech krve.
Jasné příznaky
Velkou hrozbou při flebotrombóze, jak se choroba odborně nazývá, je tvorba a uvolňování krevních sraženin. Pokud se totiž sraženina dostane až do plic, mozku či k srdci, má to za následek život ohrožující stav.
Onemocnění se projevuje otokem končetin, bolestí a někdy i modravým zbarvením pokožky na postiženém místě. Samozřejmě že na vině je genetika, ale také sedavý životní styl, kouření a nadváha. Zánět hlubokých žil vyžaduje okamžitou léčbu pod odborným dohledem.
Rychlá léčba
Když se diagnóza potvrdí, jsou pacientovi okamžitě nasazeny léky na ředění krve, které brání tvorbě sraženin. V akutním stadiu nemoci se podávají přímo do žíly, většinou pět až sedm dní.
Samozřejmostí je klid na lůžku, postižená končetina se kvůli zlepšení odtoku krve udržuje ve zvýšené poloze. Když odezní akutní stadium, přechází se na léky v tabletách. Pacient také musí nosit kompresní bandáže. V obzvlášť vážných případech je nutné přistoupit k operaci.
Je to děsivé, jak závažné mohou být následky. O to víc bychom měli dbát na to, abychom nebyli pořád jen ve stresu a sezení.
Zdá se, že prevence je docela snadná, když se člověk hlídá a hýbe. Ale nekteří lidé, jako já, na to někdy zapomínají…
Hele, o tomhle jsem fakt neměla ponětí! Asi bych se měla zamyslet nad tím, kolik času strávím sezením. Díky za info!
Téma flebotrombózy mě vždycky zajímalo. V článku je pěkně shrnuté, jaké jsou příznaky a co se s tím dá dělat. Zdá se, že prevence je klíčová.
Důležité informace pro každého, kdo se stará o své zdraví. Sedavý životný styl je problém, na který si musim dávat větší pozor.
Moc důležitý článek, o této nemoci jsem slyšela poprvé. Zní to opravdu vážně, a jsem ráda, že se na to upozorňuje. Dámy, dávejte na sebe pozor!