Je známou skutečností, že z celé této bylinky je nejúčinnější právě její kořen.
• Ale protože se velmi těžko vykopává, mnoho lidí raději sbírá její květní úbory nebo rovnou celou nať. Ty jsou sice o něco méně účinnější než kořen, ale i tak rozhodně stojí za povšimnutí. Čekanka totiž skvěle čistí krev, játra, slezinu i ledviny.
Užívá se jako složka bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku a na bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč.
• Čekanka zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce.
Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy. Ve středověku se dokonce věřilo, že má čekanka kouzelnou moc. Kdo se natřel její šťávou, získal prý krásu a všechno se mu dařilo.
Po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás pod názvem cikorka. Kořen se dodnes pěstuje pro konzumní účely. Čerstvé mladé lístečky čekanky se doporučují přidávat do salátů, i když mají nahořklou chuť.