V poslední době se u nás prudce zvedl počet onemocnění spalničkami, lékaři dokonce hovoří o epidemii. Je tato nemoc opravdu nebezpečná? A dá se jí vyhnout? Podívejte se s námi. .
Prudce nakažlivé
Spalničky jsou virové, mimořádně nakažlivé onemocnění. V minulosti patřily mezi nemoci nejčastěji způsobující úmrtí malých dětí.
S tím, jak klesá proočkovanost v populaci, dochází k opětovnému nárůstu šíření této nemoci. Proto se snáze přenese i na dospělé, u kterých už je ochrana z očkování v dětství oslabena.
Pozor na komplikace
Samotné onemocnění není pro dospělého, zdravého jedince nijak zvlášť nebezpečné. Bohužel je často provází komplikace jako jsou zápal plic, zánět středního ucha, nebo dokonce i zánět mozku.
Spalničky se projevují vysokou horečkou, zánětem spojivek, rýmou, suchým kašlem a tvorbou vyrážky, která se nejprve objevuje za ušima a pak se přes obličej šíří na krk, trup, horní a dolní končetiny. Vyrážka má velikost od tří do sedmi milimetrů.
Léčba
K lékaři raději nechoďte, cestou a u lékaře byste nakazili další lidi. Důležité ovšem je, abyste svého lékaře informovali, že máte na spalničky podezření. Pokud je vám hodně špatně, je lepší zavolat lékaře domů.
Očkování i hygiena
U dospělého, který není oslabený jiným onemocněním, léčba většinou spočívá v podávání běžně dostupných léků na snížení horečky a podávání dostatečného množství tekutin. Jestliže teplota stoupne ke čtyřiceti stupňům, je nutné přivolat lékařskou pomoc, zvláště u dětí a oslabených jedinců.
Pokud jde o prevenci, nejlepší je samozřejmě očkování. A když udeří epidemie, pak i zpřísněná hygiena.
.