Přestože se v souvislosti s klíšťaty obávají hlavně encefalitidy, mnohem častěji se od nich můžete nakazit lymskou boreliózou.
V případě, že není toto onemocnění včas rozeznáno a léčeno, může mít velmi vážné následky. Pozor na každé štípnutí Původci boreliózy jsou bakterie, které se vyskytují v organismech divokých zvířat. Od nich se sáním přenesou na klíšťata, komáry nebo muchničky.
Proto je velmi důležité věnovat pozornost každému hmyzímu štípnutí.
To, že jste byli napadeni nakaženým hmyzem a bakterie se vám dostaly do krve, poznáte podle vzhledu štípance. Po několika dnech, někdy až týdnech se v místě štípnutí utvoří rudá skvrna, která postupně od středu bledne.
Když se vydáte k lékaři ve chvíli, kdy se objeví skvrna, předepíše vám antibiotika a je pravděpodobné, že onemocnění proběhne bez následků.
Když se bakterie rozšíří
Druhá fáze nemoci se projeví za několik týdnů. Příznaky jsou podobné jako u chřipky, chybí však rýma a kašel.
U části nakažených jsou příznaky vážnější, jako vysoká horečka, neurologické problémy, kožní skvrny atd. Jestliže jsou antibiotika nasazena v této fázi, jsou vyhlídky na uzdravení velmi dobré, i když léčba může, podle závažnosti projevů, trvat poměrně dlouho a musí být cílená. Napadené nervy a imunita Když onemocnění přejde do chronického stadia, imunitní systém je bezmocný. Objevují se opakované infekce, autoimunitní onemocnění, poškození kloubů.
Postižení mají problémy se sluchem, viděním, pamětí. Příznaky mohou vypadat jako u roztroušené sklerózy.
Když je nemoc objevena v této fázi, což bývá i po letech, čeká vás léčba s žilním podáváním antibiotik. Kromě nich je nutné dlouhodobé užívání léků zmírňujících důsledky poškození, které bakterie boreliózy napáchaly.