I když nemáte zdravotní problémy, je třeba se postarat o to, aby byly vaše cévy průchozí a v dobré kondici.
Neprůchodnost cév je zapříčiněna ukládáním tuku, především cholesterolu, na jejich stěnách. Dochází k zúžení cévy, a krev obtížněji proudí. Tím se zvyšuje riziko mozkové mrtvice nebo akutního infarktu myokardu. Ještě vám může hrozit trombóza nebo nedokrvenost dolních končetin.
Cukry a tuky musí opravdu pryč
Odstraňte z jídelníčku sádlo, tučné maso, tučné mléčné výrobky, kokosový a palmový olej. Nenasycené mastné kyseliny v nich obsažené zvyšují hladinu „zlého“ cholesterolu. Ale tyto látky nejsou jediné, které škodí.
V některých potravinách, jako jsou třeba smažené koblihy, náhražky čokolád či oplatky můžete najít trans-mastné kyseliny. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že zvyšují „zlý“ LDL cholesterol (škodlivý) a snižují „hodný“ HDL cholesterol (prospěšný).
Co můžete jíst bez obav?
Do jídelníčku zařaďte lososa, makrelu, olivový a řepkový olej, lněné semínko, vlašské ořechy a avokádo. Konzumujte je za studena či přidávejte až do hotových pokrmů.
Nebezpečí kornatění tepen snižuje dále česnek, kapusta, špenát, zelí, paprika a vejce. Kuřáci by se měli zbavit svých cigaret. Pokud chcete mít zdravé cévy, měli byste se také raději vyhnout alkoholu.
Prospěšné vitaminy
Jako doplněk je dobré užívat přírodní přípravky s obsahem lecitinu nebo vitaminy C, B6 a B12. Tyto vitaminy udržují stěny cév pružné a zároveň je chrání před možným poškozením, které často vede i k tvorbě nebezpečných krevních sraženin.
Pravidelný pohyb
Lékaři jej doporučují tak často, že vám to možná už leze na nervy. Jenže oni moc dobře vědí, co říkají. Právě pravidelná fyzická aktivita může výrazně zlepšit vaše celkové zdraví a pozitivně ovlivnit stav kardiovaskulárního systému a cév.
Ideální je pohyb nejméně 30 minut denně. Vyberte si sport podle vlastních preferencí, aby vám byl pohyb příjemný. Bohatě postačí i svižnější chůze.