Záda mohou bolet z dlouhého sezení u počítače nebo proto, že spíte v nevhodné posteli. Stačí také nečekaná větší zátěž při sportování či těžká fyzická práce a záda bolí jako čert.
Pokud nejde o nesnesitelnou bolest, se kterou je třeba jít ihned k lékaři, můžete zkusit pomoct zádům sami.
Zchlazovat
Jakmile se už bolest zad dostaví, je potřeba si uvědomit, kvůli čemu vznikla. Jedná-li se o úraz, pád a prudké natažení svalu, úlevu přinese zchlazení. Nejvhodnější je například masáž uvolňujícími přípravky s chladivým účinkem.
Ty často obsahují byliny s chladivým efektem, jako je například mentol, jedle sibiřská, eukalyptus, kostival atd. Klasickým pomocníkem je v tomto směru osvědčená „francovka“ nebo chladivá koňská mast s konopím.
Prohřívat
Na namožené svaly, kdy nejde o úraz, ale o přetížení, pomáhá naopak suché teplo. Svaly potřebují prohřát, a to lze několika způsoby.
Jednak masáží prohřívacími přípravky, jež obsahují bylinné extrakty, např.kafr, skořici, zázvor, arniku atd., nebo přikládáním prohřívacího polštářku. Ten bývá plněný pohankou nebo pšenicí a dokáže držet teplo u těla.
Použít můžete také pomalé protahovací cviky. Spolu se správným dýcháním dokážou svaly dobře uvolnit.
Pomohou tejpy
Při tomto typu bolesti zad vám mohou také pomoci v poslední době velmi oblíbené tejpovací pásky. Při maximálním prodloužení svalů, tedy při ohnutí, se nalepí na kůži a jakmile se narovnáte, tejp se stáhne a udělá na kůži varhánky.
Ty pak působí pod tlakem jako baňka, a tak odlehčí svalům. Tímto se usnadní proudění lymfy a urychlí jejich regenerace. Bohužel tohle sami nesvedete. Tejpy je vždy potřeba konzultovat s odborníkem, který vás s nimi naučí pracovat.
I v případě přetížení pomůže koňská mast, ale tentokrát hřejivá, stejně jako třeba hřejivá masážní emulze se zázvorem.