Tahle dobrota skrývá řadu důležitých látek a vitamínů, mezi nimi i vzácný vitamín K. Je výborný na posílení zubů podobně jako mrkev.
Kedluben je blízký příbuzný zelí, květáku a kapustě. Má překvapivě mnoho karotenu, vitamínu E, vitamíny skupiny B a vzácný vitamín K.Nalezneme v něm i železo, jód, kobalt, měď a stříbro. Kedlubny v sobě obsahují látku urychlující vyprazdňování žlučníku.
Cukry obsažené v kedlubně jsou velmi dobře snášeny i diabetiky. V kuchyni má kedlubna mnohostranné využití.Lze ji konzumovat za syrova i tepelně upravenou: mírně osmaženou na oleji, vařenou, zapékanou.
– od syrových salátů až po kedlubnu dušenou, nakyselo jako zelí, smaženou, plněnou.
Hodí se i do zeleninových pomazánek, příkrmů, k plnění a k přípravě placek typu bramboráků.Obecně se říkává, že zelenina je zdravá, a proto bychom ji měli denně zařadit do našeho jídelníčku. Ovšem proč jíst zrovna kedlubnu? V čem je výjimečná?
Zpomaluje stárnutí
Díky množství železa podporuje krvetvorbu.Do svého jídelníčku by ji tedy měly zařadit zejména ženy. Kedlubny přispívají ke zdravé pokožce a pěkným vlasům a podporují látkovou přeměnu.
Značně zastoupený selen chrání před volnými radikály a před arteriosklerózou.Vysoký obsah vitamínu C je prevencí proti infekcím. Sto gramů kedlubny obsahuje jen 50 kalorií, a jsou tak také velmi vhodnou zeleninou pro redukční diety.
Sloučeniny síry působí proti bakteriím. Zvyšuje odolnost proti stresu a schopnost soustředění.Chroupání kedlubny podporuje myšlení a lze je doporučit studentům a duševně pracujícím.
Vitamín K v kedlubně je důležitý pro prevenci vnitřního krvácení a je potřebný pro správnou funkci jater a ledvin.Vysoký obsah vlákniny způsobuje lepší zažívání a uvolňuje zácpu. .