Len býval velkým pomocníkem v domácí lékárničce. Léčí žaludeční vředy, zácpu, záněty střev, také ale kašel a popraskanou pokožku. Lněné semínko je mocnou ochranou srdce.
Odedávna se pěstoval hlavně kvůli vláknům na výrobu látky.Důkazy o jeho využití k tomuto účelu jsou staré 5 tisíc let. Lněné semínko se ale hojně užívalo i v léčitelství a také v kuchyni.
Musí se ale vždy rozdrtit, jinak nemá efekt, protože lidské tělo nedokáže v trávicím traktu slupku narušit.
Lněná semínka patří k nejbohatším zdrojům omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdravé cévy, správnou funkci srdce a celého imunitního systému. Stačí jíst jednu polévkovou lžíci lněného oleje denně a uděláte hodně pro svou prevenci.
Když si každý den přidáte do svých pokrmů dvě polévkové lžíce drtě z lněných semínek, tak tím nejen předejdete onemocnění srdce a posílíte svůj imunitní systém, ale také se vám krásně rozzáří kůže a vlasy. Lněné semeno obsahuje velké množství slizu.
To pomáhá v léčbě trávicího ústrojí a sliznic. Užívá se proti zácpě, při zánětu žaludku a střev. Jednorázová dávka při zácpě jsou 2 polévkové lžíce, které zapijeme 5 dl vody. Semena ve střevech nabobtnají a působí jako projímadlo.
Len v kuchyni
Lněný olej je důležitou součástí mnoha kosmetických přípravků vhodných k regeneraci pokožky. Zvlášť vhodný je k léčbě popálenin.Lněné semeno se ale hojně používá při výrobě pečiva.
V domácí kuchyni lze připravit směs z různých druhů semen a máků a používat ke zdobení a posypu různých kašiček, jogurtů, rnůsli a semena se přidávají také do polévek. Lněná semena se sbírají až po úplném dozrání, což je koncem srpna nebo v září.
Domácí sběr semen je poněkud náročný, protože tobolky se musejí rozdrtit, semena z nich vysypat a přebrat. Semena lnu setého koupíme v každém dobrém zahradnictví a vysejete je do suché hlinitopísčité půdy.Len žádnou velkou péči nevyžaduje. .