Když můžeme udělat něco, co nám pomůže ochránit zdraví, není proč váhat. Zvlášť, když je to tak jednoduchá věc, jako je samovyšetření prsou.
Rakovina prsu je jedním z nejčastějších ženských nádorových onemocnění. Ať už máte prsa malá, nebo velká, nádor si nevybírá. Pokud se ale podaří zhoubné bujení odhalit včas, bývá šance na uzdravení rozhodně dost velká.
Nepodceňujte „ruční práci“
Pohmatovým vyšetřením lze objevit nádor od velikosti 15–20 mm. V žádném případě to sice nemůže nahradit mamografické nebo ultrazvukové vyšetření, které je mnohem přesnější, nicméně svoji důležitost má.
Už proto, že na pravidelný screening prsou mají u nás nárok ženy od 45 let, a to každé dva roky, takže v čase mezi tím je určitě potřeba kontrolovat, zda nedošlo k nějakým změnám.
Začínáme
Samovyšetření prsů by se mělo provádět pravidelně každý měsíc ve stejnou dobu. Nejvhodnější doba je těsně po menstruaci, kdy prsy nejsou tak citlivé. Pokud už nemenstruujete, můžete si vybrat jakýkoli snadno zapamatovatelný den, třeba první den v měsíci.
Jak na to?
Svlékněte se do půl těla a před zrcadlem nejdřív zrakem zkontrolujte, zda vaše prsa vypadají stejně jako obvykle. Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte se znovu.
Všímejte si, zda prsa nemají jiný tvar, velikost, barvu kůže nebo strukturu. Pak začněte prsa prohmatávat konečky prstů; nejprve povrchově, potom trochu důkladněji.
Vyšetřujte je vždy opačnou rukou – pravou rukou levý prs, a naopak. Nezapomeňte ani na podpaždí a oblast kolem klíčních kostí. Prsa prohmatávejte krouživými pohyby.
Nezapomeňte zkontrolovat také bradavky, zda nedošlo ke změně jejich tvaru, zda nejsou vtáhnuté dovnitř nebo nedochází k výtoku. Tento postup je dobré zopakovat ještě vsedě či vleže na boku – tato poloha usnadní práci zejména ženám s objemným poprsím.
Co když něco najdete?
Pokud si nahmatáte bulku s nepravidelnými okraji kdekoli v prsu či v podpaží, nebo jste objevila zarudnutí připomínající pomerančovou kůru, důlkovatění, otok kůže, mokvání, nehojící se vřed, vtažení bradavky nebo výtok z ní, nepanikařte!
Nemusí to ještě nic znamenat, většina bulek v prsní žláze bývá nezhoubných. Přesto se co nejdříve objednejte ke svému gynekologovi, respektive na mamografické vyšetření.