Desítky tisíc turistů míří každý rok strávit dovolenou na chorvatské pobřeží. Nádherných míst, zátok a letovisek jsou tu desítky. Uspokojí milovníky moře, historie, stejně jako mlsouny. Zveme vás na ta nejoblíbenější a nejkrásnější místa u Jadranu.
Krk
Už vstup na tento ostrov je jako z pohlednice: Vede k němu 1309 metrů dlouhý most, opírající se o ostrůvek Sveti Marko.
Hlavní zdejší letoviska jsou na hornatém vápencovém ostrově rozmístěna od severu k jihu a dobře propojena autobusovými linkami. Někdejší rybářská víska Njivice na severu má krásné skalnaté zátoky a oblázkové pláže, obklopené borovicovými lesy, stejnojmenné hlavní město ostrova Krk má krásný a tajemný hrad Frankopan ze 14. století. Odtud můžete na východní pobřeží do starobylého městečka Vrbnik anebo na jih do kouzelných letovisek kolem oblasti Baška.
A určitě navštivte jeskyni Biserujka u vesničky Rudine na severovýchodě ostrova.
Istrie
Poloostrov, který máme takřka „na dostřel“.
Největší město Rovinj má pláže (ty jsou všude), ale cestou sem nelze vynechat Feštinsko kraljevstvo, soubor krasových jeskyní, a unikátní zříceniny středověkého města Dvigrad. Směrem na sever, kousek od slovinských hranic, najdete Umag, středověkou vísku, jejíž historie sahá až do římských dob, a kousek pod ní Poreč, s hotely, nabízejícími desetitisíce lůžek.
Zdejší pláže jsou tradičními držiteli modré vlajky kvality. Jih poloostrova si vysloužil označení Terra Magica (Kouzelná země). U městečka Medullin rostou na mysu Kamenjak unikátní orchideje, v Ližnjanu si můžete najít svého trilobita. Nemluvě o krásách blízkého přístavu Pula!
Klek
Toto letovisko leží nedaleko přístavu Ploče v Malostonském zálivu jihovýchodně od ústí řeky Neretvy, u hranic s Černou Horou, na půli cesty mezi Makarskou a Dubrovníkem. Krásná městská pláž je zde oblázková s pozvolným vstupem do moře, čili vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Malé zálivy v okolí poskytují ke koupání nerušené soukromí.
Vysoko nad Klekem navštivte zříceninu hradu Smrdengrad se středověkými náhrobky, k vidění je tu i hranolová věž kula Monković s kaplí a zbytky hradeb. Doporučuje se výlet do delty Neretvy, kde se tradičně pěstují ústřice, které tu jsou v restauracích k mání za dobrou cenu.
A přímo proti Kleku se tyčí poloostrov Pelješac s množstvím lákavých cílů.
Makarska
Městečko na dalmatském pobřeží je plné domů z bílých kvádrů sbíhajících z mírného svahu k moři. Najdete tu krásnou promenádu s palmami, barokní kostelíky, z nichž nejhezčí je ten věnovaný sv. Petru.
Najdete ho na půvabném zalesněném poloostrůvku, který do moře vybíhá přímo z centra města. Ideálním místem pro vycházku je park Šuma Osejava na jižním okraji Makarské, skalní a zalesněný. Turista tu může ze stezky uhnout na pláž a hupnout přímo do moře.
Nedaleko Osejavy je půvabné muzeum mušlí. Nepřekvapí, že tu působí i lázně zaměřené na nemoci dýchacích cest a pohybového ústrojí – tady by se díky slunci a mořskému povětří uzdravil asi každý.
Hvar
Dalmatský ostrov skrývá kouzelná městečka s bohatou historií. Město Hvar na východním cípu ostrova, sevřené dodnes středověkými hradbami, láká krásnou pobřežní promenádou. Benátčané tu po sobě zanechali katedrálu sv.
Štěpána, radnici s orlojem a dochoval se i klášter s krásnými renesančními malbami.
Centrální silnice poctivě spojuje všechna letoviska dlouhého ostrova, Stari Grad (hlavní přístaviště trajektů), Vrbosku, Jelsu až po Sučuraj na západním cípu. Všude najdete půvabné úzké uličky a malé rodinné restaurace – a samozřejmě dlouhé pláže.
Opuštěné kamenné vesničky, pečlivě obdělávané vinice, políčka levandule a zcela liduprázdné zátoky.
Pakoštane
Menší letovisko mezi Zadarem a Šibenikem nabízí nejen půvabné oblázkové a písečné pláže a tradiční pohodičku, ale hlavně strategické umístění. Pro ty, které omrzí lenošení v zátokách pod borovicemi, mohou jet na kole na nenáročný výlet kolem přilehlého Vranského jezera, nebo do vzdálenějších, přesto blízkých národních parků Paklenica se strmými kaňony a stejnojmennou řekou (i tady se točil Vinnetou) a Krka s nádhernou smaragdovou řekou a Skradinskými vodopády. Nemluvě o výletech do staroslavných měst Zadaru a Šibeniku.
První nabízí zbytky antiky, středověké uličky a velkolepé románské katedrály, druhý kromě katedrál i záliv, chráněný třemi raně barokními pevnostmi.