Pokud chcete mít až do stáří zdravé a pevné kosti, musíte tělo zásobovat nejen vápníkem, ale i dalšími látkami, které před ztrátou kostní hmoty tělo ochraňují. Co si dopřát a čemu se naopak vyhnout?
Jak se nejlépe chránit?
Vhodná strava: pokud klesne hladina vápníku v krvi, vaše tělo začne uvolňovat vápník, který je uložen v kostech. Tím dochází k jejich oslabení.Proto do jídelníčku denně zařaďte mléčné výrobky, brokolici, špenát, mandle.
Přísun „déčka“: o vstřebávání vápníku ze stravy se postará vitamin D. Jeho přirozeným zdrojem jsou mořské ryby, vaječný žloutek, vnitřnosti. Také choďte na sluníčko, tělo si vitamin D umí vytvořit samo právě za pomoci slunečního záření.
Pohyb: dopřávejte kostem pravidelnou fyzickou zátěž, díky níž se posilují. Pohyb také podporuje novou tvorbu kostní hmoty.Ideálními sporty jsou chůze, běh, cyklistika, skákání přes švihadlo, tenis, tanec.
Nekouřit: menopauza, která je rizikovým faktorem osteoporózy, přichází u žen kuřaček o několik let dříve. U kuřáků se navíc vstřebává méně vápníku ze stravy.
Omezit alkohol: bezpečné množství je denně jedno pivo nebo 2 deci vína. Pokud příjem alkoholu zvýšíte na více než dvě piva, nebo 4 dvojky vína denně, kromě jiných zdravotních problémů to bude mít vliv i na zrychlení úbytku kostní hmoty.
Bez čeho to nejde?
Na metabolismus kostí se kromě vápníku podílejí i jiné vitaminy a minerály. Jde především o hořčík, který v kombinaci s vápníkem chrání kosti před osteoporózou. Zinek pomáhá začlenit vápník. Měď ovlivňuje pevnost kostí.
Mangan patří k řadě prvků, bez nichž by se vápník do organismu hůře vstřebával. Bór ovlivňuje metabolismus vápníku, hořčíku, mědi, fosforu a vitaminu D. Má vliv na zdraví kostí a šlach. Vitamin K je nezbytný pro proces mineralizace kostí.