V léčitelství se využívá k léčbě revmatizmu a cévních onemocnění. Je vhodnou prevencí proti rakovinovému onemocnění, odstraňuje zácpu, zahání únavu a zpevňuje pokožku. Léčivé účinky červené řepy se zvyšují, pokud se konzumuje syrová.
Vylučuje sůl z těla, pomáhá při rekonvalescenci po borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.
Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra. Aktivuje tvorbu červených krvinek, a tím zlepšuje zásobování buněk kyslíkem. Vyvolává optimističtější náladu, zbavuje střeva jedovatých látek a odstraňuje zácpu. Dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, zvláště z mozku.
Tipy na správné užití
Jezte nejlépe syrovou řepu nebo šťávy z organické řepy. Ve vařené řepě se obsah užitečných látek rapidně snižuje. Na dobré čištění střev byste každý den měli vypít skleničku šťávy z červené řepy, kterou můžete doplnit šťávou z jablek.
Pokud vás trápí vysoký tlak, vyzkoušejte skleničku šťávy se lžící medu. Na chřipku nebo angínu si můžete odšťavnit deset řep, dvě mrkve a kousek celeru.
Léčivé účinky šťávy také pomáhají překonat potíže, které v těle vyvolává menopauza, šťáva upravuje krevní oběh, má močopudné účinky a povzbuzuje metabolismus.
Pokud potřebujete dobrého pomocníka při hubnutí, tuto roli docela dobře může plnit salát, který uděláte ze třech uvařených řep, jedné cibule a jedné velké rychlokvašky. Jediný, kdo by si při konzumaci červené řepy měl dávat pozor, je diabetik.
Obsahuje vyšší množství sacharidů, tudíž by v jeho jídelníčku měla být zastoupena s rozumem..