Letos jsme na jaro čekali zvlášť dlouho, a už je proto nejvyšší čas shodit přebytečná kila a začít formovat postavu do plavek. Prospěje to tělu, ale ožije i vaše duše.
Během nařízené práce z domova či karantén jsme dost zlenivěli, volný čas mnohdy proleželi u televize a jenom se cpali. Naštěstí se ale dá podobným choutkám čelit. Víte, jak na to?
1. Neodbývejte snídaně
Ze všeho nejdřív vypijte sklenici vlažné vody s citronovou šťávou nebo jablečným octem. Obojí chutná skvěle, obojí nastartuje trávení a spalování tuků. Záleží jen na tom, co vám chutná více. Pak si pochutnejte na pořádné, tedy neodbyté, teplé snídani.
Dejte si ovesnou kaši, celozrnný chléb s rozpečeným sýrem nebo toast se ztraceným vejcem. Teplé jídlo zasytí a dodá vám energii na celé dopoledne.
2. Nepodceňujte chlad
Aprílové střídání počasí letošního jara představuje zátěž pro tělo. Pokud nejste dostatečně otužilí, mohou vás po procházce v dešti zaskočit bolesti svalů nebo neobvykle velká únava.
I když jste dobře oblečení, v chladu prostě dostává tělo víc zabrat.
Proto když se rtuť teploměru pohybuje pod běžným květnovým průměrem, je lepší zůstat doma. Zvláště to platí pro jedince s oslabenou imunitou, diabetiky, kardiaky a astmatiky.
3. Pitný režim je důležitý
Při střídavém počasí není pocit žízně tak výrazný. Proto se snadno stane, že budete pít méně, než kolik tělo potřebuje. Hlídejte si pitný režim. Každou hodinu vypijte sklenici vody.
Do denní spotřeby tekutin se počítají i káva a čaj, jenže ty vás následně o část tekutin zase připraví. Nejlepším nápojem tak zůstává čistá, neperlivá voda.
4. Studená vzpruha
Zapomeňte na horkou vanu! Když si ráno umyjete obličej, zátylek, paže a hruď studenou vodou, nádherně vás to probere a osvěží minimálně pro celé dopoledne.
Když se pak utřete ručníkem a vklouznete do oblečení, vaše tělo se rozehřeje na ideální provozní teplotu. Studená voda totiž rozproudí krevní oběh.
5. Dejte zelenou zelené
V období Covidu a kapénkových infekcí je potřeba udržovat si silnou imunitu. Síle čerstvého ovoce a zeleniny se nevyrovnají žádné syntetické vitaminy. Vsaďte na listovou zeleninu, a nespletete se.
Salát z čerstvého zelí, růžičková kapusta uvařená v páře nebo šetrně připravený kadeřávek jsou skutečnou pokladnicí zdraví díky obsahu prospěšných látek.
Navíc zásluhou vysokého podílu vlákniny zlepší vaše trávení. Nezapomínejte však ani na potraviny, které vám dodají potřebné sacharidy. Vhodný je například žitný chléb a brambory. Ale pozor, bez másla a sýra!
6. Dopřejte si déčko
Během roku může naše tělo pociťovat nedostatek vitaminu D. Důsledkem je špatná nálada, únava, apatie a nedostatek energie. Pomoci vám může solárium, ale také horské sluníčko, které tak rády používaly naše maminky a babičky.
Z ultrafialového záření si totiž tělo vitamin D umí vyrobit. Další možností je dodat tělu rybí tuk, neboť právě ten je významným zdrojem životodárného vitaminu D. Koupíte ho běžně v lékárnách.