Léčivku je možné pěstovat nejenom na okrasu, ale i k zevnímu nebo vnějšímu využití. Odvar z čajovníku s vaším tělem dokáže hotové zázraky.
Má krásné bílé květy se svítivě žlutým středem. Lístky čajovníku, jak název napovídá, slouží k přípravě chutného čaje, který má spoustu léčivých účinků. Jeho pěstování ale není úplně jednoduché a vhodné pro začátečníky.
Rady a tipy pro pěstování
Čajovník vyžaduje kyselou půdu, zálivku měkkou vodou a také potřebuje rozptýlené světlo, nejlépe polostín. V průběhu zimy čajovník vyžaduje chladno a dostatek světla. V místnosti, kam čajovník umístíte, by teplota neměla klesnout pod 15 °C.
Během celého roku je nutné čajovník udržovat dostatečně vlhký. V žádném případě nesmí být čajovník umístěn do místnosti s ústředním topením a suchým vzduchem. Také se vyvarujte toho, aby rostlina dlouho stála ve vodě.
Co čajovník léčí?
Co zázračného čajovník čínský dokáže? Stimuluje centrální nervovou soustavu, zlepšuje krevní oběh a stav cév. Taktéž působí jako přírodní antibiotikum. Pravidelným pitím čaje také můžete předejít mrtvici nebo cévní mozkové příhodě.
V neposlední řadě má močopudný účinek, a proto pomáhá z těla vyloučit všechny škodlivé látky. Při nachlazení se zase může hodit jeho potopudný účinek. Teplota tak může díky tomu zase rychle klesnout.
Usušte ho a zalijte vodou
K léčebným účelům se používají lístky této rostliny. Z nich si můžete připravit čaj, který si můžete vychutnávat klidně několikrát denně. Z léčivky otrhejte jednotlivé lístky a převalujte je v dlaních tak, aby se z nich staly malé kuličky.
Ty nechte schnout jeden den při pokojové teplotě. Poté jednu lžičku těchto lístků přelijte 1,5 dcl vody o teplotě 80 °C.
Udělejte si z něj pleťovou masku
Čajovník čínský se ale nemusí pouze pít. Odvar z listů lze používat i při různých kosmetických procedurách. Ve odvaru si můžete namočit kosmetické tamponky a vyčistit si jimi pleť.
Zároveň lze jednu lžíci odvaru smíchat například s měkkým tvarohem nebo bílým jogurtem a nanést si směs na obličej jako masku. Pleť dokonale vyčistí.
Nač si dát pozor?
Čaj nikdy nepijte během jídla. Zabraňuje vstřebávání železa, a proto ho můžete mít v krvi nedostatek.