I když si vždy říkáme, že to s jídlem ani pitím nebudeme přehánět, často slib nedodržíme. Chcete-li se vyhnout následkům nadměrného hodování, sáhněte po bylinkách.
Máta
Je vhodná při lehčím přejedení. Usnadňuje trávení, zklidňuje žaludek, zmírňuje nevolnost, tiší křeče v břiše a stimuluje mysl.
Mátový čaj si můžete koupit balený v sáčcích, příprava je pak hračka. Sušené listy i sáček louhujeme 5 až 10 minut. Dejte si ale pozor, ne všem máta pomáhá. U citlivějších jedinců může nevolnost zhoršit a dokonce vyvolat zvracení!
Heřmánek
Zklidňuje křeče v břiše, odstraňuje plynatost a zlepšuje trávení.
Kromě toho má heřmánek celkově zklidňující účinky a také působí silně protizánětlivě. Proto je vhodný i v případech, kdy je žaludek zkažený delší dobu a jsou podrážděná i střeva. Čaj ze sušeného heřmánku připravíte jednoduše, stačí přelít jednu lžičku šálkem vroucí vody a nechat čtvrt hodiny louhovat. Čaj je vhodný i pro děti a kojící ženy.
Řepík lékařský J
estliže vás trápí žlučník, nebo jste se přejídali delší dobu a máte problémy se slinivkou, pak byste měli sáhnout po řepíku.
Tato žlutě kvetoucí bylina stimuluje činnost vašeho žlučníku, zlepšuje regeneraci jater a zklidňuje podrážděnou slinivku. Zároveň má silné protizánětlivé účinky a pomáhá zharmonizovat střevní sliznici.
Čaj připravíte tak, že jednu čajovou lžičku sušené natě přelijete 250 ml vroucí vody a necháte v uzavřené nádobě 15 minut louhovat. Poté čaj scedíte, necháte lehce zchladnout a ihned ho vypijete. Čaj potom pijte dvakrát až třikrát denně. .