Srdeční frekvence nesmí být pomalá, příliš rychlá ani nepravidelná, protože to může ukazovat na vážný zdravotní problém. Kolik úderů srdce za minutu je ještě v normě?
Hlídejte si svůj tep
Srdeční frekvence se může lišit v závislosti na věku, fyzické zdatnosti, teplotě venkovního vzduchu i vašeho těla, užívání léků, konzumaci alkoholu či kofeinu, kouření, denní době, a dokonce i tělesné poloze, ve které si tep měříte.
Ideální frekvence
Zdravá klidová frekvence se pohybuje mezi 60 a 100 údery za minutu. Pokud je vyšší, a to třeba 130 úderů za minutu, může to být známkou sedavého životního stylu, arteriální hypertenze, nadváhy nebo stresu.
Co může hrozit?
Pokud si nejen pocitově, ale i dotekem na zápěstí nebo především vlastním měřením pomocí speciálního domácího tlakoměru či tzv.
chytrých hodinek všimnete, že je vaše srdeční frekvence rychlejší, pomalejší nebo výrazně nepravidelná, je konzultace s lékařem rozhodně žádoucí.
Zbystřit je nutné i v případě, že pociťujete i jiné souběžné příznaky, jako jsou dušnost, závratě, bolesti na hrudi nebo točení hlavy. V těchto situacích může jít o závažný zdravotní problém, který vyžaduje včasnou diagnózu, a hlavně léčbu.