Nachlazení je často doprovázené bolestí v krku. Není však jediným důvodem bolesti. Škrábání a bolest můžete cítit i při nadměrném stresu či únavě.
Nejčastěji ji zapřičiňuje bakteriální či virová infekce. Pokud je bolest v krku virového původu, bude její průběh mnohem mírnější, než kdyby za ni mohly bakterie.
V obou případech si ale s bolestí můžete poradit sami, není třeba hned běhat do lékárny či k lékaři.
1. Tvarohový zábal
Připravte si vaničku měkkého tvarohu, kus látky na obvázání krku a igelitový sáček.
Utěrku, plenu či šátek srolujte tak, abyste si ho mohli omotat kolem krku, nejprve však na stranu, kterou přiložíte ke krku, přiložte igelitový sáček a potřete ho jednou vaničkou měkkého tvarohu. Poté zavažte.
Nechte působit alespoň čtyřicet minut a po dvou až třech hodinách proceduru opakujte. Tvaroh umí z krku vytáhnout horkost a tím krk zklidnit.
2. Šalvějové kloktadlo
Kloktadlo z čerstvých či sušených bylinek je hotový zázrak. Mnohdy zabere rychleji a lépe než kdejaký průmyslově vyrobený sirup z lékárny.
Na přípravu tohoto kloktadla potřebujete lžičku namleté šalvěje, kterou přelijete 200 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, a jakmile bude odvar dostatečně vychladlý, odvar vykloktejte. Opakujte ráno a večer.
3. Všemocný česnek
Ať už je lisovaný, strouhaný nebo ho budete jíst jen tak, na bolest v krku je naprosto ideální. Pokud neholdujete jeho štiplavé chuti, můžete si jej třeba naložit do oleje nebo do medu. Jak si ho vyrobíte?
Připravte si čistou uzavíratelnou sklenici a oloupejte si deset až dvacet stroužků česneku, samozřejmě záleží na velikosti sklenice. Pak k česneku přijdete pár hřebíčků a vše zalijte kvalitním medem.
Sklenice uzavřete, obraťte hrdlem dolů a nechte je při pokojové teplotě pár dní odležet.
Med pohltí veškerou ostrost a štiplavost a díky němu pak můžete i samotný česnek konzumovat ve velkém. Doporučujeme alespoň jeden stroužek ráno, po obědě a večer. Uchovávejte ho v lednici.
4. Povidla z černého rybízu
Povidla jsou na bolest v krku nejúčinnější tak, že lžičku povidel rozmícháte ve 100 ml horké vody a vypijte, nejlépe hned dvakrát za den.
5. Na noc vyzkoušejte studenou vodu
Kus látky namočte do ledové vody a vyždímejte. Omotejte si ji kolem krku a přiložte igelitový sáček a ještě ho omotejte suchým šátkem či plínkou. Ledová voda krk dokáže zklidnit.
Pokud se v noci probudíte, klidně šátek znovu do ledové vody namočte, jinak nechte působit až do rána.
6. Jezte zelenou zeleninu
Ta totiž obsahuje nejvíc vitaminu C a rovněž betakarotenu. Zelená zelenina udržuje naše sliznice zdravé podobně jako oranžové ovoce.