Spousta věcí každodenního života může způsobit, že se cítíme vyčerpaní, unavení a absolutně bez nálady. A pokud to trvá déle, ocitneme se ve stresu.
Stres nedělá dobře nejen naší psychice, ale časem se odrazí i na tělesném zdraví. Nenechte se jím ničit! Jak na něj můžete vyzrát?
Sepište, co vás trápí
Najděte si chvíli, v klidu si sedněte a sepište si na papír všechno, co vás trápí, a pak s tím zkuste pracovat. Jste nešťastní v práci? Promluvte si se šéfem či kolegy, nebo se poohlédněte po novém zaměstnání. Máte v rodině dusno?
Začněte komunikovat dřív, než bude vztah na odpis. Hledejte způsob, jakým byste mohli situaci zlepšit. A pokud si sami nevíte rady, vyhledejte odbornou pomoc terapeuta, třeba osobního kouče nebo psychologa.
Nastavte si režim
Odbourat stres pomůže i pravidelný denní režim. Jistě, život ani každý den nebývají stejné, ale můžete si stanovit věci, které budete dodržovat. Velmi důležitý je například spánek, snažte se chodit spát i vstávat každý den ve stejnou dobu.
Také pravidelnost v jídle pomáhá. Pokud je to tedy jen trochu možné, snídejte, obědvejte a večeřte ideálně vždy ve stejnou hodinu.
Pohyb uvolní hormony štěstí
Skvělým receptem na špatnou náladu a stres je jakákoli pohybová aktivita. I když je venku ošklivo, vyjděte si na procházku, nebo si zacvičte doma. Najděte si na cvičení čas, a pokud to nezvládnete každý den, tak alespoň třikrát až pětkrát týdně.
Při pohybu se tělo lépe dokáže zbavit negativních emocí a produkuje endorfiny, serotonin a dopamin, proto obvykle míváme po cvičení lepší náladu a víc energie. Lidé, kteří pravidelně sportují, také lépe odolávají tlaku a stresu a cítí se samozřejmě lépe.
Objevte kouzlo bylinek
Zklidnit nervy také můžete šetrně pomocí bylin. Uklidňující účinky má například meduňka, kozlík, chmel, mučenka, mateřídouška, levandule nebo třezalka.
Zkusit můžete i doplněk stravy s rostlinou ashwagandha, která bojuje proti stresu, špatné náladě, úzkostem a zkvalitní spánek. Její účinky mohou ještě podpořit i zelený čaj nebo černý pepř.