Na podzim často přemýšlíme nad tím, jak nejlépe podpořit svou imunitu. Co takhle vyzkoušet účinky rakytníku řešetlákového? Ten má totiž pozitivní vliv na stav celého organismu a pomáhá při léčbě mnoha chorob.
Od září do poloviny listopadu si můžete nasbírat rakytník řešetlákový. Jde to sice trochu ztuha, protože větvičky tohoto keře jsou trnité, za trochu námahy to ale rozhodně stojí. Oranžové plody rakytníku jsou totiž plné vitaminů a dalších prospěšných látek.
Přinese vám pohodu a vitalitu
Obsahují například alkaloid hippophein, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro pohodu i vitalitu. Rakytník zvyšuje odolnost proti infekcím i stresu, hojí sliznice, prospívá krvi i kloubům.
Rakytník je zkrátka hotová vitaminová bomba, kterou oceníte při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně. Díky svým unikátním vlastnostem podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů a prospívá krevnímu oběhu.
Podporuje funkci trávicího traktu
Rakytníkové plody totiž obsahují semena, která jsou zdrojem oleje bohatého na flavonoidy, které snižují krevní tlak.
Při pravidelném užívání rakytník podporuje správné fungování trávicího traktu a podporuje organismus při očistě od toxických zplodin a civilizačního stresu.
Navíc si z plodů rakytníku můžete připravit různé sirupy, marmelády a likéry. Také je můžete usušit a užívat rozemleté nebo z nich uvařit čaj.
Vhodný při rekonvalescenci
A co je ještě zajímavější, oranžové kuličky rakytníku si můžete zmrazit do zásoby, protože během této procedury neztratí většinu svých téměř zázračných vlastností. To oceníte například při rekonvalescenci po dlouhé nemoci.
V takovém případě si můžete pravidelně vařit rakytníkový čaj, který připravíte následujícím způsobem:
Rakytníkový čaj si přislaďte medem
Rozmačkejte 2 čajové lžičky čerstvých nebo usušených rakytníkových bobulek a přelijte 200 ml vroucí vody. Vše nechejte 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přeceďte, přitom se bobule snažte co nejvíce vymačkat. Můžete přisladit medem.