Křen selský dříve býval docela běžnou součástí jídelníčku. Pěstoval se na každé zahrádce a byl jednou z mála možností, jak dodat fádním pokrmům pikantní chuť. Dnes už se na něj zapomnělo.
Na chřipku a nachlazení A to je velká chyba, vždyť jeho kořen obsahuje tolik prospěšných látek, že se vlastně jedná o celou domácí lékárnu. A navíc je doslova za pár korun.
Křen je bohatý na vitamín C, B1, B2, B3, E, provitamín A a obrovské množství minerálních látek, jako je hořčík, vápník, draslík, železo, fosfor, síra, měď, zinek a chrom.
Pro své antivirové a antibakteriální účinky se využívá při chřipce, nachlazení a angíně Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém.
Vhodný při rekonvalescenci Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Rovněž preventivně chrání před rakovinou trávicího ústrojí.
Díky všem těmto vlastnostem je pravidelná konzumace křenu velmi vhodná při rekonvalescenci po dlouhých nemocech a při sedavém způsobu života.
Křen se také používá k harmonizaci střevního traktu po antibiotikách, kdy dokáže doslova nastartovat správné trávení a upravit střevní mik r o f l ó r u , což přispívá ke zlepšení vstřebávání živin.
Připravte si domácí sirup Pokud budete chtít vyzkoušet léčivou moc křenu, připravte si z něj třeba sirup, který oceníte při kašli a nachlazení.
Pro jeho výrobu budete potřebovat 1 žíci nadrobno nastrouhaného kořene křenu, 1 lžíci nasekané cibule, 4 lžičky medu a 5 lžic vody. Všechny uvedené přísady smíchejte a povařte po dobu 4 minut. Pak nechte vychladnout a dobře přeceďte.
Užívejte jej 3× denně 1 lžíci po dobu 7 dní.