Vysoká horečka, zvětšené a oteklé mandle, bolestivé polykání. Angína zkrátka není nic příjemného. Léčí se většinou antibiotiky, zbavit se jí však můžete i přírodní léčbou, která je navíc k vašemu tělu výrazně šetrnější.
S nepříjemnou angínou můžete zatočit i bez antibiotik. Ne každá angína má bakteriální původ a na virovou variantu antibiotika stejně nezabírají. Zkuste použít některé osvědčené bylinky, a bude vám hej.
Základem je odpočinek
Pokud se nebudete přepínat, můžete nemoc zastavit hned v počátku. Nezapomínejte ani na vhodnou stravu. Vyvarujte se mléčných výrobků, které při angíně působí jako alergeny.
Do jídelníčku zařaďte brokolici, kapustu, květák a mořské plody, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Pomáhá také zázvor, med, kurkuma a česnek. A pravidelně větrejte!
Povolejte na pomoc bylinky
Nepříjemné škrábání v krku, které angínu doprovází, zmírní dodržování pitného režimu. Zapomeňte ale na horké nebo příliš studené nápoje, vsaďte spíše na ty vlažné, které bolest utlumí. Ideální jsou hlavně bylinné nálevy.
S nástupem angíny zahajte léčbu čajem z černého bezu – ten pomáhá s pocením – a lípy – ta zase účinně snižuje horečku. Zkusit můžete také nálev z konopných lístků, které mají skvělé antibakteriální účinky a dobře chutnají.
Pořádně kloktejte
Na angínu jsou nejúčinnější kloktadla. Jednu čajovou lžičku mořské soli rozmíchejte v jedné sklenici vody a 5–6x denně kloktejte. Pokud chcete, můžete přidat ještě 5 kapek jódové tinktury, ta se hodí zejména při hnisavé angíně.
Co se týče bylinek, rozhodně sáhněte po šalvěji lékařské, která vaše mandle krásně vyčistí. Jednu čajovou lžičku bylinky přelijte 1 šálkem horké vody, nechte 5 minut louhovat a poté každou druhou hodinu nálev kloktejte.
Pomáhá také kloktadlo z měsíčku lékařského, kterého budete potřebovat 4 lžíce, nebo dubové kůry.
Sáhnout ale můžete i po česnekovém výluhu, který je přírodním antibiotikem, a pokud ho zkombinujete ještě s petrželí, máte vyhráno. Dejte si ale pozor, po použití kloktadla byste neměla půl hodiny jíst ani pít.
Obklady na bolest v krku
Naneste na plátno tvaroh, omotejte kolem krku a nechte působit, dokud nevyschne. Účinný je také nakrájený špek zabalený v šátku. Léčivou kaši můžete připravit z lněného semínka.
4 polévkové lžíce zalijte 300 ml vroucí vody a rozmačkejte. Ještě teplou směs nanášejte na krk a nechte 2 hodiny působit. Proceduru provádějte 2x denně.
Jak se angíně účinně vyhnout?
Vše je vhodné doplnit dostatečným přísunem vitaminu C. Denní dávka by měla být 1000 mg.
Nejlepší prevencí angíny je pak zdravý životní styl, dostatečná fyzická aktivita, vyvarování se stresové zátěže a pravidelná a důkladná hygiena dutiny ústní. Odvážní můžou zkusit také otužování.