Přichází období chladných dnů, které jde ruku v ruce s rýmou a kašlem. Naše babičky si vždy věděly rady. Inspirujte se!
Příroda, jak známo, je nejlepší lékař. Odjakživa se vědělo, že proti nachlazení spolehlivě působí bylinky, ovoce a zelenina, ze kterých si vyluhujete krásně voňavý a zároveň léčivý čaj. Ten je vhodné začít popíjet ve chvíli, kdy na vás tzv. Něco leze.
Výhodou navíc je, že pokud jste si v létě nestihly nasbírat bylinky samy, můžete si pro ně dojít snad do každé lékárny.
1. Zastavte rýmu
Pokud vám „teče z nosu“ připravte si čaj z mátových listů, heřmánkových květů nebo z tymiánové natě.Tyto rostlinky jsou velmi bohaté na silice, které zabraňují množení virů a bakterií. A navíc způsobují splasknutí oteklé sliznice v nosu.
Bylinky ale nemusíte jen popíjet. Při zastydlé rýmě pomáhají také inhalace. Díky nim se rýma spustí. Inhalovat se dají i páry z odvaru heřmánku, máty, lipového či bezového květu.
Uvařte si proto odvar, po odstavení přehoďte přes hlavu ručník a vdechujte horkou páru.
2. Na ucpaný nos
Znáte tzv. „cibuláček“? Recept, který funguje již po staletí. Pokrájené cibule uvařené ve vodě sice lahodně nevoní, ale pomohou. Když je osladíte medem a zjemníte mlékem nebo lžičkou másla, uvidíte, že vám nápoj i zachutná.
Další varianta „čaje“ je bez mléka či másla, zato se skořicí, hřebíčkem a zázvorem, které přidáte hrnce k cibuli a povaříte.
3. Polykání bez bolesti
Sotva polykáte nebo máte tzv. „knedlík v krku“? Opět existují vhodné bylinné čaje. Krk spolehlivě dezinfikují, a tím brání rozvíjení zánětu, především šalvěj, heřmánek a měsíček.
Proti bolesti také pomáhají byliny, které obsahují slizové látky, jako jsou sléz, proskurník nebo jitrocel. Bylinný čaj ale můžete kromě popíjení také kloktat. I tím si usnadníte polykání.
4. Snadné vykašlávání
Jestliže nachlazení doprovází suchý kašel, sáhněte po jitroceli, který je protizánětlivý a usnadní vykašlávání. Dráždění pak tlumí čaj z proskurníku, ze slézu, či z divizny. Pro lepší účinky je dobré kombinovat jitrocel s proskurníkem nebo slézem.
Uleví vám také cucání bylinkových bonbonů, které seženete v lékárně. Užívat můžete rovněž jitrocelový sladký sirup.
5. Stop úpornému kašli
Proti kašli se osvědčil tymiánový, mátový, mateřídouškový nebo šalvějový čaj. Pokud vám nevadí chuť lékořice, udělejte si nápoj z fenyklu. I ten vám uleví.
Někdy je těžké rozlišit druh kašle, který vás trápí, v takovém případě určitě nic nezkazíte jitrocelem a proskurníkem nebo slézem.
.