Kromě toho, že antibiotika zastavují růst bakterií nebo je přímo zabíjejí, tak mají i svoji stinnou stránku.
Někdo je žádá hned ve dveřích ordinace, jiný se jim urputně brání. V čem nám antibiotika pomáhají a jak našemu organismu naopak škodí?
Nezkracujte dobu léčby
I když třeba na angínu zaberou antibiotika obvykle docela rychle, doužívat předepsané dávky léků je nutností. Nedostatečnou délkou léčby totiž bohužel můžete podporovat rozvoj bakteriální rezistence.
Kdy je nebrat
Antibiotika nejsou doporučována při lehkých infekcích, například při rýmě nebo chřipce. V případě, že byste užívali antibiotika i u běžných nemocí, získají bakterie časem odolnost vůči antibiotikům a při vážnějších potížích už prostě nezaberou dostatečně.
Narušení střevní mikroflóry
Léčba antibiotiky je často doprovázena střevními potížemi, jako jsou nadýmání, zvracení, zácpa či nechutenství. Je to tím, že antibiotika naruší naši bakteriální mikroflóru, protože nedokážou rozeznat bakterie, které jsou tělu prospěšné, od škodlivých.
Nejezte citrusy
Citrusové plody sice obsahují mnoho vitaminu C, provitamin A a jsou bohaté na draslík, hořčík a fosfor, ale také obsahují sloučeniny, které brání vstřebávání antibiotik, takže na citrusové plody a šťávy z nich v průběhu léčby antibiotiky raději zapomeňte.