Pochází z Asie, ale je hojně rozšířený i v Evropě, kde si ho lidé zamilovali nejen díky tomu, jak vypadá, ale i pro jeho blahodárné účinky na náš organismus.
Krásný na pohled, léčivý uvnitř. Takový je angínovník, který si můžete vypěstovat na každé zahrádce i na balkoně nebo v bytě.
Nejen na okrasu
Pěstujete se jako okrasná rostlina, ale používá se i v alternativním léčitelství. Využívají se z něj zejména listy, oddenek a semena. Dokáže hojit sliznice, uzdravovat hlasivky a také pomáhá při revmatismu.
Pěkně od semínka
Vypěstujte si angínovník od semínka. Ta se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Před zasetím namočte semínka na jeden až dva dny do vlažné vody.
Semínka zasaďte do květináče společně s rašelinovými tabletami. Semínka nezahrnujte hlínou. Pro vyklíčení potřebují teploty nad 16 °C.
Substrát by měl být výživný, dobře propustný s podílem písku. K růstu potřebuje sluneční paprsky a nevadí mu ani teplo z radiátoru. Také potřebuje pravidelnou zálivku, ale půda nesmí být promáčená.
S čím vám pomůže?
Angínovník léčí bolest v krku, ale pomůže vám i při potížích s močovým ústrojím. Dokonce má i protinádorové účinky.
Bývá i součástí léčby nádoru hrdla, plic nebo prostaty. Skvěle účinkuje i proti nadýmání a zlepšuje játra.
Příznivě působí i při onemocnění trávicího ústrojí. Lidé ho často používají i tehdy, když je trápí bolesti kloubů.
Domácí kloktadlo
Sužuje vás úporná bolest v krku nebo máte nateklé sliznice? V tom případě si vyrobte léčivé kloktadlo.
Jednu lžičku sušeného oddenku nebo listů zalijte 150 ml vroucí vody. Odvar nechte louhovat deset minut a pak ho sceďte. Kloktejte dvakrát nebo třikrát denně.
Žvýkání listů
Máte doma čerstvé listy rostliny? Pak je určitě využijte. Odtrhněte si kousek listu a žvýkejte ho po dobu dvou až tří minut. Uleví vám při bolestech i pálení v krku.
Všeho moc škodí
Toto přírodní antibiotikum a analgetikum je sice téměř zázračné, na druhou stranu však může být i jedovaté, proto to s ním nepřehánějte. Může vyvolávat zvracení a průjem.