Pylová sezóna je dávno pryč, ale vy stále slzíte a chodíte s kapesníkem u nosu, přestože nachlazení nejste? Na vině je pravděpodobně alergie. Zatočte s roztoči Rýmu často vyvolávají roztoči.
V chladných měsících trávíme většinu času v uzavřených místnostech, a pokud jsou navíc dobře vytopené a málo větrané, mají v nich roztoči ideální podmínky. Nejvíc se jich drží v textiliích, jako jsou deky, koberce, peřiny a podobně.
Pokud se alergie na ně potvrdí, je lepší se koberců zbavit a ostatní textilie, především lůžkoviny, prát často a na vysoký teplotní stupeň. Ráno dobře vyvětrejte a postel ustelte až potom, čerstvý chladný vzduch miniaturním potvůrkám nesvědčí.
Také pomůže častější důkladné luxování vysavačem s účinnými filtry. V obchodech seženete také spreje na přírodní bázi, kterými se nastříkají matrace, závěsy, koberce a další textilie. Obvykle je ochrání až na půl roku.
Plíživé plísně Dalším domácím spouštěčem jsou plísně, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí. Obvykle je skrývají tapety, koupelnové předložky nebo sprchové závěsy.
Často se usídlí i na hlíně v květináčích pokojových rostlin – tam jsou snadno okem odhalitelné a podle toho snadno poznáte, že se vám doma usídlily.
I na plísně platí pravidelné větrání, a to nejen koupelny, ale celého bytu. Výměna vzduchu by měla být rychlá, ale intenzivní – pokuste se otevřít co nejvíc oken a vytvořit průvan. Problém pomohou řešit také čističky vzduchu.
Vyzkoušet můžete i přírodní cestu, například tinktury z penízovky, houby šiitake, grepu, česneku či lichořeřišnice, které nastříkáte na místa výskytu plísně. Nepřátelský chlad Alergická reakce se může dostavit také při kontaktu s chladem.
Nejen venku v zimním počasí a studeném větru, ale i se studenou vodou, nápoji či potravinami. Reakce může mít více podob, kromě slzení očí, kýchání a rýmy se někdy projeví i na pokožce.
Ta může být zarudlá, popraskaná, objevit se může kopřivka a svědění, nebo dokonce otok postiženého místa.
Ve výjimečných případech může dojít až k život ohrožujícím symptomům, jako jsou opuchnutí jazyka nebo problémy s dýcháním, tento typ alergie je ale naštěstí poměrně vzácný.
Pokud se takové příznaky objeví, v prvé řadě je potřeba vyloučit, zda nejsou jen průvodním jevem nachlazení, chřipky nebo jiného onemocnění.
Pokud se potvrdí alergie na chlad, můžete její následky omezit ideálně postupným otužováním, s tím je ale lepší začít až na jaře.
Zatím se pokud možno vyvarujete prudkých změn teplot, v mrazu a při silném větru se dobře oblékejte a chraňte především kůži rukou a obličeje rukavicemi, šálami a ochrannými krémy.
Pokud přesto k podráždění kůže dojde, projevy kopřivky můžete zmírnit také pomocí bylinných tinktur.
Především z houby penízovky nebo šiitake, které podporují aktivitu pokožky a zároveň řeší i další příčiny, jež mohou podráždění způsobovat, což jsou streptokoky, stafylokoky a další bakterie.
Ke zklidnění pokožky můžete použít třezalkový nebo grepový olej, kterým budete potírat postižená místa. .