A chillova šlacha je největší šlachou v lidském těle. Upíná trojhlavý lýtkový sval a můžeme ji nahmatat nad kotníkem. Bolesti achilovky mohou být vyvolané drobnými prasklinami nebo zánětem.
Problém sportovců
Nejčastěji trápí bolesti achilovky sportovce. Hlavní příčinou obtíží totiž bývá dlouhodobé přepínání. Ohroženi však nejsou jenom letití sportovci, nýbrž i ti příležitostní.
Ten, kdo sportuje pouze příležitostně, totiž nemívá vybudovány správné pohybové návyky. To vede k častějším úrazům, které postihují i Achillovu šlachu. Do problémů se mohou dostat i ženy, které dlouhodobě nosí vysoké podpatky. Nepřirozená poloha chodidla ovlivňuje i achilovku.
Otokem to začíná
V důsledku přetěžování vznikají ve šlaše mikroskopické trhlinky. Dalším důvodem může být nedostatečné prokrvování. Šlacha je zduřelá a bolí. Nejprve se objevuje bolest po zátěži, později i při pohybu samotném. Prasklinky se zanítí a tkáň je oslabená.
Pokud postižený obtíže podcení a neléčí jej, může oslabená šlacha prasknout. Jde o mimořádně bolestivé zranění, které se neobejde bez operace.
Hlavně bez námahy
Jakmile začne achilovka bolet, je nutné omezit nebo zcela vyloučit zátěž. Pomoci může i chlazení, k rychlejšímu hojení prasklin napomohou i masti s kostivalem. Zánět se pozná podle zvýšené bolestivosti, otoku a vrzání ve šlaše.
To už jsou důvody k návštěvě lékaře. I v tomto případě je nutný klid. ´V léčbě se osvědčila kinezioterapie, tejpování a fyzioterapie. U rozvinutého zánětu je někdy nutné končetinu zafixovat. Pokud šlacha praskne, je nevyhnutelná operace a to co nejdříve.
Kromě ní čeká pacienta i dlouhá rekonvalescence. .