V pohádce o Červené karkulce vlk v roli babičky spojoval velikost uší s lepším sluchem, na velikosti boltců v tomto případě ovšem vůbec nezáleží.
Snížení nebo ztráta sluchu nás může vyloučit z běžného života. Proto bychom se o něj měli starat pravidelně.
Omezte hluk
Naše uši i mozek dokážou dlouhodobý hluk ignorovat a časem si na něj bohužel úplně zvyknout. Jeho působení se tak může projevit až po delší době.
Nadměrný hluk dokáže poškodit vláskové buňky ve vnitřním uchu a někdy skončí poškozením či ztrátou sluchu. I když je hluk všude kolem nás, existují způsoby jak sluch chránit.
Proti hluku zvenčí lze utěsnit okna a dveře. Televizi, rádio či hudbu do sluchátek si pouštějte na nižší hlasitost.
V místech, kde hluk neovlivníte, můžete použít tzv. špunty do uší. Vybírejte domácí spotřebiče s nejnižší hlučností a nízkou intenzitou vibrací.
Opatrně s čištěním
Zvukovod má v podstatě samočisticí schopnost, proto stačí ušní maz očistit jednou týdně. Pomohou ušní kapky či oleje, které kápnete do ucha a necháte krátce působit.
Pak nakloníte hlavu, necháte je samovolně vytéct a ucho zvenku očistíte. Vatové tyčinky se nedoporučují, ty mohou maz zatlačit hlouběji do zvukovodu, kde se pak vytvoří mazová zátka.
Ucho pak může bolet, může dojít k hučení, pískání nebo zánětu. Nesnažte se zátku odstranit sami, zbaví vás jí lékař na ORL pomocí průplachu. Nechat si zkontrolovat uši i sluch u lékaře se doporučuje alespoň jednou ročně.