Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu.
Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha.
Které hormony mohou bránit hubnutí?
Hormonů je spousta a řídí různé procesy v celém těle. Mnohé, pokud dojde k výkyvu jejich přirozené hladiny, mohou působit jako brzda shazování kil. Pokud děláte vše správně, ale přesto nehubnete, nechte si u lékaře zjistit, jak na tom jste. A na které hormony se zaměřit.
Estrogen
Patří mezi pohlavní hormony. V menopauze ho v těle ubývá, a tak může dojít k přibývání na váze nebo nemožnosti zhubnout. Jeho rozkolísaná hladina způsobuje mimo jiné zadržování vody v těle, což se častokrát projevuje jako oteklost.
Řešení: Doplňte scházející estrogen tělu například pomocí doplňku stravy s obsahem fytoestrogenů, tedy přírodních látek podobných estrogenu. Případně vám může lékař – gynekolog předepsat hormonální substituční léčbu.
Inzulin a ghrelin
K vyšší tvorbě inzulinu vede vysoký příjem sacharidů, čímž se v těle usazují tuky. Dalším je takzvaný hormon hladu ghrelin.
Za normálních okolností, když máte hlad, jeho hladina v těle stoupne a dá signál mozku, že je potřeba se najíst. Ke zvyšování jeho hladiny vede ale i narušený spánkový režim, kdy tělo nezvládá dostatečně zregenerovat.
Řešení: Dbejte na pravidelný a dostatečný spánek, ze stravy škrtněte sladké, tučné, smažené a průmyslově zpracované potraviny.
Růstový hormon
Tento hormon hraje velkou roli při odbourávání tuků, s věkem se jeho produkce ale snižuje a tuky se pak v těle hromadí.
Řešení: Zvýšit množství růstového hormonu můžete do určité míry pohybovou aktivitou. Choďte třeba na procházky, už třicetiminutová chůze denně udělá divy.
Leptin
Tento hormon dává mozku signál přestat jíst a uvolňuje tukové buňky. V případě nevhodné stravy a přejídání se se v těle na leptin snižuje citlivost, a ten pak nefunguje správně.
Řešení: Jeho funkci podpoříte dostatkem spánku a stravou bohatou na antioxidanty, například ovocem (borůvky, jahody, maliny), zeleninou (kapusta, zelí, špenát, červená řepa), luštěninami, pekanovými ořechy, ale i kvalitní tmavou čokoládou.
Hormony štítné žlázy
Také hormony štítné žlázy ovlivňují hmotnost. Když je její funkce snížená, jejich nedostatek může bránit hubnutí, i když dodržujete zdravý životní styl a jídelníček.
Řešení: Patří do rukou odborného lékaře – endokrinologa, který předepíše vhodnou léčbu.
Článek přináší cenné informace. Význam hormonální rovnováhy pro udržení zdravé tělesné hmotnosti je často podceňovaný. Zajímalo by mě, jaké konkrétní doplňky stravy mohou pomoci vyrovnat estrogen.
Tak tohle je hodně zajímavý! Fakt jsem netušila, že hormony mohou takhle ovlivnit hubnutí. Asi bych měla zaměřit více na kvalitu spánku a co jím.