Naše střeva jsou někdy označována za náš druhý mozek. Budování zdravé střevní mikroflóry je základem pro celkové zdraví našeho organismu. Zdraví střev má dopad i na imunitní systém!
Zdravé osídlení střev se nám formuje už od narození, ovlivňuje jej i dostatečně dlouhé kojení. Ideální je konzumovat kvalitní potraviny, které nejsou průmyslově upraveny a doslazeny či dochuceny.
Jídelníček bychom měli pravidelně obohacovat o fermentované potraviny, jako je třeba kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky nebo kváskové pečivo. Dbejte na dostatečný přísun vlákniny, skvělými pomocníky jsou živé potraviny, jako například klíčky.
Na co si dát pozor?
Zpozorněte při užívání léků, především antibiotik. Při jejich užívání je ideální zakoupit si probiotika, která střevnímu prostředí napomohou ke správnému fungování.
Pozor si dejte na alkohol, ten může narušit střevní propustnost, čímž umožňuje cizím látkám i nedostatečně natrávené potravě procházet střevní stěnou a vyvolat reakci, která může vést až k zánětu.
Přílišná čistota a vyhýbání se normálnímu světu okolo nás našemu tělu také nesvědčí.
Mít doma uklizeno je fajn, ale pokud to přeháníme, omezíme trénování imunitního systému a to může mít za následek jeho onemocnění. Látky, které našemu traktu škodí, jsou herbicidy.
Užívají se běžně třeba k likvidaci plevele. V neposlední řadě faktor stresu dokáže v našem těle udělat pěknou paseku. Když jej prožíváme, jsou omezeny trávicí funkce.