Jako vdovský hrb se označuje tukový útvar vzadu mezi krční a hrudní páteří. Vzniká dlouhodobým hrbením a rozhodně to není něco, co byste chtěli.
Název vdovský hrb vznikl asociací se smutkem vdov – dříve byl častější u starších žen, které byly dlouho ve stresu nebo pod velkou emocionální či fyzickou zátěží.
Zátěž těla i duše
Dnes se o něm mluví také jako o kancelářském hrbu a postihuje i mladší lidi. Ve stresu se nevědomky choulíme, ramena tlačíme k sobě a svaly kolem krční páteře jsou v napětí. Podobné je to i při práci s počítačem nebo častém koukání do mobilu.
Když se v takové pozici nacházíme dlouhodobě, dochází ke stažení hrudních svalů i bránice, bolestem a zatuhnutí ramen, krčních a horních zádových svalů – a nakonec vzniku vdovského hrbu. Tomu všemu můžete snadno předejít.
Nedovolte mu vyrůst
Snažte se držet hlavu správně, nesklánějte ji k mobilu, ale zvedněte ho před oči. Monitor si podložte, abyste měli zrak ve výši jeho horního okraje. A kdykoli můžete, zacvičte si speciální „písmenkové“ cviky.

Písmeno Y
Zvedněte ruce nad hlavu, nechte je v prodloužení předloktí a stáhněte lopatky a ramena dolů. Vydržte 30 sekund.
Písmeno W
Pokrčte lokty a přitáhněte je k tělu, ruce nechte v prodloužení předloktí. Vydržte 30 sekund.
Písmeno L
Ruce dejte do pravého úhlu tak, že paže jsou kolmé k tělu, předloktí kolmé k pažím. Opět je nechte v prodloužení předloktí. Vydržte opět 30 sekund.
Písmeno T
Ruce protáhněte a upažte, mějte je kolmé k tělu, dlaně směřují dopředu. Vydržte jako předtím 30 sekund.
To je celkem strašidelný, nikdy sem si nemyslela, že kancelářská práce může mít takový dopady. Už jdu zkontrolovat svý držení těla u počítače!
Wow, to je zajímavý! Nikdy sem neslyšela o vdovským hrbu, asi fakt začnu dodržovat ty cviky.