Většina z nás se těší na to, jak si bude moci zaplavat někde v přírodě. Milovníci vody zbystřete! Jenže vodní hrátky v rybnících, přehradách nebo jezerech mohou mít zdravotní následky. Když narazíte na sinice, jsou problémy téměř zaručené.
Jedovaté bakterie
Sinice patří mezi tzv. cyanobakterie. Jednotlivé sinice jsou pouhým okem neviditelné, ale když mají vhodné podmínky a rychle se množí, vytvářejí shluky, které mohou ve vodě vypadat jako zákal, jehličí nebo vytváří tzv. vodní květ.
Sinice při získávání živin produkují toxické látky. Ty jsou pro lidský organismus jedovatější než třeba hadí jed. Naštěstí nejsou v takových koncentracích, aby mohly člověka zabít.
Přesto když se s nimi dostanete do kontaktu, mohou vám přivodit zdravotní obtíže.
Jak vypadá alergická reakce
Toxiny produkované sinicemi jsou pro člověka nebezpečné při kontaktu i při požití. Nejčastěji se objevují alergické kožní reakce jako je zarudnutí, otoky a vyrážka.
Oči jsou podrážděné a zarudlé, někdy se projeví i alergická rýma a v krajních případech problémy s dýcháním. Když se toxiny dostanou do trávicího traktu, v případě požití vody, bývají následkem žaludeční a střevní obtíže.
Toxiny navíc mohou poškodit játra, zvláště při opakovaném či dlouhodobém působení.
Prevence je velmi snadná
Vyhnout se problémům je přitom jednoduché. Koupejte se pouze tam, kde je kvalita vody sledována. Vyhýbejte se místům se stojatou vodou, v případě byť jen slabého zákalu si koupání raději odpusťte. Provést můžete i test na sinice.
Naberte vodu do plastové lahve a nechte ji 20 minut stát na světle. Když se u hladiny vytvoří zelená vrstvička, jsou ve vodě sinice.