Mezi nejdůležitější látky, jež ovlivňují naši dobrou náladu, patří jídlo. Některé potraviny totiž mají přímý vliv na tvorbu serotoninu – hormonu štěstí.
Vzhledem ke koronavirové pandemii nebude pro nás nový rok 2021 úplně snadný. Abychom se cítili dobře a zvládali vše, co nás čeká, měli bychom začít pravidelně jíst to, co má na naše tělo pozitivní účinky a co nám navodí pocit radosti.
1. Krůtí maso
Odborníci ho řadí k tzv. superpotravinám. Obsahuje tryptophan, jež snižuje deprese, a 93 % doporučené denní dávky niacinu, což je jeden z vitaminů skupiny B, který umí zmírňovat stavy úzkosti, deprese a nespavost.
Podobné vlastnosti má i zinek a toho krůtí maso obsahuje o třetinu více než maso kuřecí. Ženy rády uslyší, že krůtí svalovina je bezkonkurenčně nejdietnějším drůbežím masem, s pouhými 3 g tuku na 100 g.
2. Banány
Říká se jim ovoce štěstí či přírodní antidepresiva.
Banány obsahují vysoké množství aminokyseliny tryptofan, vitaminu B6 a mnoha dalších prospěšných látek, které pomáhají tělu produkovat „hormon štěstí“ serotonin. Stačí sníst tři banány každý den a uvidíte, že smutek bude pryč.
3. Losos a tuňák
Tyto ryby jsou zdrojem vitamínu D, který je stimulantem dobré nálady, a obsahují důležité omega3 mastné kyseliny. Ty zabraňují pocitům smutku, úzkosti a zlepšují spánek.
4. Mandle, oříšky kešu
Díky vysokému množství hořčíku mají antidepresivní účinky. Dobře fungují i proti krátkodobému podráždění a zlepšují náladu. Hořčík totiž posiluje nervy a je vhodný při zvýšené duševní zátěži a stresu. Čtvrt šálku oříšků kešu denně vám rozhodně zlepší duševní pohodu.
5. Špenát
Pokud ho zařadíte pravidelně do svého jídelníčku, rapidně se vám zvýší koncentrace, duševní výkon a vyrovnanost. Špenát obsahuje spoustu vitaminů řady B, jež, jak už bylo řečeno, podporují tvorbu serotoninu, tudíž dobrou náladu a psychickou stabilitu. A údajně také funguje jako obrana proti nádorovému bujení.
6. Pomeranče
Citrusové plody rovněž dokážou rozzářit vaši náladu, a to nejen díky své jásavě oranžové barvě. Načerpáte z nich vitamin B8, který po čtyřech týdnech zvýšeného přísunu dokáže zmenšit panické stavy a úzkosti všeho druhu.
7. Kakao a čokoláda
Jsou bohatým zdrojem hořčíku, stimulují a revitalizují organismus. Stačí pár kostiček kvalitní hořké 70-80% čokolády a do těla se vyplaví velké množství endorfinů a serotoninu.
Flavonoidy v kakau a čokoládě jsou navíc plné antioxidantů, které snižují krevní tlak a zlepšují průtok krve do mozku a srdce.
8. Rajčata
Obsahují antioxidant lykopen, jež působí jako prevence onemocnění a podporuje pozitivní mysl. Mají také dostatek hořčíku, který zklidňuje emoce a zlepšuje koncentraci a duševní výkon.