Než vás začnou popadat pocity studu, myslete na to, že se v létě potí úplně každý. Ale někdo přece jen víc. Jak můžete skvrnám od potu předcházet?
Pocení je přirozená funkce těla pro vyrovnávání teploty a odstraňování škodlivin. Pokud se chcete vyhnout vzniku mokrých koláčů v podpaží, zaměřte se na faktory ovlivňující pocení.
1. Upravte jídelníček
Jako první vyřaďte ostrá kořeněná jídla i česnek a cibuli, které způsobují změnu odéru tělesného potu. Mezi jídla, která snižují pot, patří ta bohatá na vápník, jako jsou sýry a mléčné produkty. Dále mandle, oves, sladké brambory nebo olivový olej.
Z ovoce to jsou banány, melouny nebo hrozny. Pocení zvyšuje také kofein, který stimuluje nervový systém, což způsobuje zvýšení krevního tlaku a produkci potních žláz.
I nikotin a alkohol zvyšují teplotu těla, zrychlují srdce, což má rovněž vliv na pocení. Mezi dráždivé potraviny patří i feferonky. Obsahují totiž kapsaicin vyvolávající pocity přehřátí, a tím pádem se začnete výrazně potit.
2. Deodorant, nebo raději antiperspirant?
Podpaží není jediným místem na těle, které vás může přivést do nepříjemné situace. Pocení se projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo v zátylku. Nejedná se často jen o reakci na teplo, ale i o hyperaktivitu nervového systému.
Problém u nadměrného pocení dobře vyřešíte pomocí antiperspirantů či deodorantů. Vypadají stejně, ale liší se obsahem. Pokud najdete na etiketě ve složení přípravku alkohol, jde o antiperspirant, který omezuje samotné pocení. Naopak deodorant alkohol neobsahuje a mění zapáchající odér na vůni.
3. Prodyšné oblečení by mělo hrát prim
V horkých dnech noste vzdušné oblečení z hedvábí, bavlny a lnu. Umělým materiálům se vyhýbejte. Na trhu najdete i oděvy z přírodních materiálů, které obsahují membránu. Ta je schopná zadržet pot a díky obsahu iontů stříbra zabraňuje množení bakterií.
Membrána propouští vodní páry, takže vaše tělo „dýchá“ i přes oděv. Při problémech s nadměrnou tvorbou potu změňte i barvu svého oblečení, respektive jeho vzory.
Sáhněte po barevných, drobně vzorovaných halenkách, košilích a tričkách, na nichž případné koláče od potu nebudou tolik vidět.
4. Šalvěj je první pomoc
Když chcete snížit sekreci potních žláz, dejte si večerní šalvějovou koupel. Účinky podpoříte i čajem ze šalvěje, který si připravíte do zásoby také na ráno.
Touto rychlou kúrou zaručeně snížíte činnost potních žláz na minimum. Výluh na pití připravíte ze tří čerstvých lístků nebo kávové lžičky sušené šalvěje, zalijete půllitrem vody a necháte pět minut louhovat.
5. Vyrobte si domácí antiperspirant
Antiperspirant bez konzervantů si připravíte lehce sama doma. Potřebujete 20 ml kokosového oleje, 20 g sody, 20 g škrobového prášku, několik kapek esenciálního levandulového a citrusového oleje. Vše promíchejte v misce.
Hotovou směsí naplňte uzavíratelný kelímek a uchovejte na chladném místě. Vtírejte do podpaží.
6. Když nic nezabírá
Že na vás běžné metody proti pocení nezabírají? Obraťte se na lékaře-specialistu. Mezi nejznámější způsoby, jak omezit funkci potních žláz, patří botulotoxin, anticholinergika a elektroléčba.