Některým bylinám říkáme zázračné, protože pomáhají s mnoha potížemi. Mezi ně rozhodně patří jitrocel.
Jeho využití je velmi široké, a navíc velmi jednoduché. Velkou výhodou jitrocele je jeho dostupnost – najdete ho na kdejaké mezi a louce. Už z názvu je patrné, že celí rány, zastavuje krvácení a hojí jizvy.
Bývá součástí protichřipkových bylinných čajových směsí. A je toho mnohem víc. Přečtěte si, na co všechno je jitrocel užitečný.
1. Na bronchitidu
Čaj nebo sirup z jitrocele kopinatého se užívá při onemocněních dýchacích cest, zejména při silném zahlenění, kašli, astmatu. Zpomaluje totiž tvorbu hlenu v průduškách a usnadňuje jeho vykašlávání. Kašel úspěšně tlumí.
Příprava čaje:
Do šálku studené vody dáme proužek citronu a vrchovatou lžičku cukru. Přivedeme k varu a necháme 4x až 5x vzkypět. Pak odstavíme, do horké vody nasypeme vrchovatou lžičku směsi sušených jitrocelových listů a natě mateřídoušky. Necháme několik minut vylouhovat.
Přecedíme a pijeme teplý. Při těžším průběhu čaj připravujeme až 5x denně.
2.Na vnitřnosti
Protože má jitrocel protizánětlivé účinky, doporučuje se k léčbě zánětlivých procesů ve střevech a na žaludeční vředy. Když ho vylouhujete ve vodě, máte výborný prostředek na zkažený žaludek.
3.Na říznutí i odřeniny
Nemusíte být žádný zkušený bylinkář, abyste si mohli na výletě v přírodě rychle ošetřit drobné poranění přiložením listu jitrocele.
Utrhnete list, silně promnete mezi prsty a okamžitě přiložíte přímo na ránu. Vypadá to nehygienicky, ale nemáte-li s sebou vodu, není se třeba ničeho bát.
Jestli máte náplast, připevněte pomačkaný list k pokožce na několik hodin a uvidíte, jak dobrou práci odvede.
4.Na bérce
Skvělé scelovací schopnosti jitrocele jsou vidět na otevřených, špatně se hojících ranách, jako jsou bércové vředy.
V tomto případě je dobré listy omýt, najemno nakrájet, nebo rozválet válečkem na nudle na kaši, nebo rozetřít v hmoždíři a přikládat ve všech fázích hojení – od otevřené rány až po strup a později jizvu.
5.Na ekzémy
Obklady z rozmělněných listů se doporučují také na nejrůznější ekzémy a vyrážky. Zmírňují svědění a urychlují hojení drobných ranek vzniklých při škrábání. Postižené místo, zakryjeme mikrotenovým sáčkem a zavážeme.
6.Na akné
Výborné výsledky byly pozorovány i při ošetření hlubokých hnisavých boláků při akné. Listy omyjte a důkladně rozmačkejte, dostanete z nich mnohem víc.