Úporné bolesti břicha, křeče, kapky potu na čele – to mohou být příznaky zácpy. Potýká se vs ní až třetina lidí! Netrpíte jí i vy?
Ženy po čtyřicítce a se sedavým zaměstnáním postihuje zácpa více než muže, a je to také častý zdravotní problém i pro starší generaci. Pro většinu lidí představuje nepřirozená stolice a řešení problému tabu, o kterém nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími.
Zároveň komplikacím při vyprazdňování nepřisuzují až takový význam, aby vyhledali odbornou lékařskou pomoc.
Jenže zácpu se rozhodně nevyplatí podcenit, může oslabit imunitu, způsobit kožní problémy, nebo být spouštěcím motorem pro jiná onemocnění! Pokud chodíte „na velkou“ méně než třikrát týdně a navíc ji provází bolesti, tak se pravděpodobně potýkáte se zácpou. A s tím už musíte něco dělat.
1. Dodržujte pravidelnost
Naučte se vyprazdňovat denně – důležitější než kolikrát jdete, je pravidelnost stolice. Vyhnete se tak častému nadýmání, a tlaku a bolestem v břiše. Někdy to ovšem nepomáhá – může totiž za to často i dědičnost.
2. Zlepšete životosprávu
Zácpa bývá zpravidla důsledkem nesprávného a nepravidelného stravování. Nedostatek zeleniny, černý čaj a veliké množství sladkostí je pro ni živnou půdou.
Přestaňte nosit těsné oblečení, které stlačuje břicho, neignorujte potřebu jít na záchod a při sedavém zaměstnání se víc hýbejte, nejezděte výtahem, občas se projděte po budově, choďte aspoň kus cesty do práce pěšky.
3. Problém řešte
Až 70 % imunity je soustředěno ve střevech. Při dlouhotrvající zácpě může dojít ke změnám ve střevní sliznici, která řídí správné fungování imunitního systému.
Proto byste měli do stravy zařadit kysané mléčné produkty bohaté na mléčné bakterie (laktobacily) podporující sladěnou střevní mikroflóru.
Pokud máte zácpu a zbytky potravy se ze střev pravidelně nevyprazdňují, mohou se odpadní látky přes krevní oběh dostávat k důležitým orgánům a poškozovat je.
Nahromaděné usazeniny ve střevech se pak mohou projevit v podobě různých vyrážek, ekzémů a problémů s pletí.
4. Problému se braňte
V první řadě upravte dosavadní jídelníček a dodržujte dostatečný pitný režim. Konzumací potravin bohatých na vlákninu jakou jsou luštěniny, ovesné vločky nebo sušené ovoce můžete dát fungování střev do pořádku.
Pokud ale nebudete mít dostatek tekutin, tak zvýšený příjem vlákniny zácpu zhorší. Denní doporučený příjem vlákniny u zdravého člověka by měl být 20–35 gramů. Tělu byste pak měli dopřát asi 2 litry tekutin, v horku a při fyzické zátěži až 3 litry.
5. Hýbejte se
Sedavá práce střevům rozhodně neprospívá! Při tělesném pohybu se dávají do pohybu střeva a potrava jimi rychleji prochází. Pohyb vám navíc dodá energii, budete se cítit odpočatí a nebudete přibírat na váze.
Jděte si po práci zaplavat, choďte často na procházky a vůbec choďte pěšky. Hned se budete cítit lépe.
6. Jaké použít léky?
Když vás zácpa donutí sáhnout k medikamentům, buďte obezřetní. Hojně používané chemické přípravky proti zácpě, stejně jako třeba čaj z listů senny, mají velmi dráždivý účinek, který bývá často provázen nepříjemnými bolestmi až křečemi břicha.
Navíc při častějším používání si na ně organismus zvykne a přípravky ztrácí účinnost. Z toho důvodu raději sáhněte po těch s přírodními složkami jako fructolax nebo po osvědčené minerální vodě Šaratici.