Procházka přírodou nebo posezení v trávě při pikniku – to jsou romantické chvíle, které k létu patří. Na rozdíl od romantických filmů nemusí mít šťastný konec.
V přírodě se totiž můžeme setkat s hmyzem a parazity, které mohou lidské zdraví pořádně ohrozit. Nebezpečné jsou zejména pro alergiky.
1 Útočné vosy
Vosy může podráždit pach potu i parfém, sladká vůně jídla, dokonce i repelenty, a útočí na lidi oblečené v černém. Před vosami raději ustoupíme, nemáváme dramaticky rukama.
Jakmile má totiž vosa pocit, že je v ohrožení, „přivolá“ si na pomoc kolegyně a rázem jste uprostřed roje.
Léčba: Vosa žihadlo v ráně nenechává, takže k uklidnění otoku stačí ledový obklad. Vosí jed patří mezi nejsilnější alergeny, takže pokud se u vás projeví náhlá dušnost, bušení srdce, třesavka, ihned vyrazte na pohotovost.
2 Děsiví sršni
Sršni dokážou člověka pořádně vyděsit zejména svou velikostí a dramatickým bzučením. Nejsou však zdaleka tak agresivní jako vosy a jejich jed je asi 15x slabší.
Léčba: Při píchnutí platí totéž co u vos, na ránu přikládejte ledové obklady, které zastaví naskakující otok i svědění.
3 Roje včel
Včela na člověka neútočí, žihadlo dává pouze v případě obrany. Po bodnutí v ráně žihadlo nechává a sama hyne. Nebezpečné to je v případě, když vás včela bodne do nevhodného místa, jako je například jazyk.
Jeho otok a zvětšení může ucpat dýchací cesty. Včelí jed není příliš silný, nebezpečný je především pro alergiky. Pro ostatní je kritických až kolem stovky žihadel (u dospělých), proto pozor na roje včel.
Léčba: Co nejrychleji a velmi opatrně vytáhněte žihadlo tak, abyste jedový váček nezmáčkli a nepřidali do rány další jed. Následně ranku ledujte.
4 Zákeřné klíště
Pro člověka jsou nebezpečná nakažená klíšťata. Přenášejí mimo klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Proti klíšťové encefalitidě očkování existuje, ale na lymskou boreliózu zatím vakcína není.
Neléčená borelióza způsobuje zánětlivé artritidy, vážně poškozený může být i oběhový a nervový systém. Nejlepší prevencí jsou dlouhé kalhoty, postříkané repelentem a nezdržovat se ve vysoké trávě, kde je klíšťat nejvíc.
Léčba: Po návratu z přírody nebo z parku si důkladně prohlédněte celé tělo, Prohlédněte si především podkolenní jamky, podpaždí a třísla. Klíště vykýváním odstraňte. Pokud ho přetrhnete, nebo na něj dobře nevidíte, ihned jděte k lékaři.
5 Plachá zmije
Jediným jedovatým hadem u nás je zmije, která je navíc velmi plachá, takže když na plaza přímo nešlápneme, není se čeho bát. Navíc více než polovina zmijích kousnutí je tzv. „na sucho“, tedy bez vypuštění jedu do organismu napadeného člověka.
Pozor by si v lesích a na slunných stráních měli dávat zejména děti a senioři či lidé se sníženou imunitou. Pro ty je intoxikace zmijím jedem poměrně velkým rizikem.
Léčba: Zapomeňte na rozřezávání rány, její vysávání či vypalování.
Místo jen dezinfikujte a ránu překryjte čistým kapesníkem či šátkem. Pokud je ranka na noze nebo ruce, můžete vytvořit improvizovanou dlahu, aby se končetina co nejméně hýbala. Rozhodně ji nepodvazujte a neutahujte škrtidlem, šíření jedu se tak nezabrání. Postiženého rychle dopravte k lékaři.