1. Pijte akorát Traduje se, že člověk by měl vypít ideálně dva a půl litru vody denně. Jenže pozor! Neplatí to pro všechny. Vždy je potřeba vzít v potaz pohlaví, věk, váhu i fyzickou námahu, kterou přes den vykonáme.
Také musíte počítat s tím, že se nějaká voda do těla dostává i prostřednictvím jídla, tedy za předpokladu pestré stravy. Jaké je tedy vhodné minimální množství? Pro dospělého člověka je to 1,5 litru tekutin pitím, 800–900 ml v rámci stravy.
Senioři by měli vypít 1,3 litru tekutiny pitím, 700–800 ml v rámci stravy, děti pak zhruba 900 ml v tekutinách, v rámci stravy 500 ml. Čím náročnější aktivity přes den děláte, tím by se množství mělo zvyšovat.
Příliš velké množství tekutin může naopak škodit – zbytečně zatěžuje ledviny, které tak mohou ztrácet sodík, čímž se oslabuje jejich správná funkce.
2. Zapomeňte na mrazák V horkých dnech někteří dělají to, že pijí jen vodu s ledem.
Buď sáhnou v krámě po studeném nápoji, nebo dají lahev doma do mrazáku. Teplota nápoje by se však neměla výrazně lišit od teploty okolí.
Po požití ledového nápoje totiž musí organismus vyrovnávat teplotní rozdíl, na což spotřebuje velké množství energie, která mu pak chybí na jiné aktivity.
3. Zvolte čistou vodu Zajímá vás, co je v létě vlastně dobré pít? Je to čistá voda a pak také kvalitní ovocné čaje. Slabě mineralizované vody jsou také vhodnými tekutinami a pít je můžete téměř neomezeně. Dodají potřebné minerály jako sodík či hořčík.
Pozor jen na silně mineralizované vody, u kterých je třeba dodržovat doporučené množství. Oblíbené jsou i šťávy z ovoce, ani ty však nejsou zcela bez problémů. Sice jde o výborný zdroj vitaminů, je ale třeba dát si pozor na obsah jednoduchých cukrů.
4. Hlídejte si i stravu A cukry si hlídejte nejenom v nápojích, ale i ve stravě. Myslete na to, že každý gram soli nebo cukru v potravě navíc má za následek zadržování vody v těle, a tím také vyšší hmotnost.
Měli byste tedy omezit slané a sladké potraviny.
5. Nezanášejte si tělo Všímejte si, jaké nápoje kupujete. Čím přírodnější, tím lépe. Vybírejte si ty bez konzervantů, barviv a jiných přísad.
Například přírodní, čerstvá šťáva vymačkaná z ovoce nejen výborně chutná, ale také pomáhá tělu odvádět škodlivé látky a v ústech se po ní nehromadí cukry, které napadaj í zubní sklovinu.
.