Počasí, kdy se teploty drží kolem nuly, je ideální pro přenos nejrůznějších infekcí dýchacího ústrojí. Snadněji než kdy jindy můžete chytit rýmu, kašel nebo chřipku. Podívejte se, jak s takovým onemocněním zatočíte přírodní cestou.
Vypoťte se
Škodlivé mikroorganismy nemají rádi vyšší teplotu. Právě proto se při nemoci zvyšuje tělesná teplota. Organismus se tak snaží zbavit vetřelců.
Když teplotu srazíte léky, zbrzdíte přirozený proces léčby. Lepší je dát si velký hrnek bylinkového čaje který podporuje pocení (lipový, bezový, podbělový), a půl hodiny se pěkně potit. Vyšší teplota zahubí viry a pot z těla vyplaví škodlivé látky.
Po vypocení se rychle převlékněte do suchého oblečení, lehněte si pod suchou deku, dejte si něco lehkého k jídlu a vlažný čaj na doplnění tekutin.
Doplňte vitaminy a minerály
Většina z nás už si navykla spoléhat na vitaminy v podobě potravinových doplňků. Mnohem větší prospěch má ale tělo z vitaminů v přirozené podobě.
Proto rozhodně nešetřete ovocem a zeleninou. Citrusové plody, jablka, ale i mrkev a zelí jsou vaši spojenci, když se potřebujete rychle uzdravit. Kdo má doma odšťavovač nebo mixér, ten je na tom ještě lépe.
Ovocná šťáva nebo pyré se snáze tráví, což je v období nemoci velká výhoda. Můžete si tak dopřát mnohem větší porci čerstvého ovoce a zeleniny.
Sáhněte po včelích pokladech
Pokud nejste alergičtí na včelí produkty,můžete využít jejich téměř zázračnou moc. V první řadě si samozřejmě do čaje zamíchejte med. Pomůže vám od bolesti v krku, usnadní odkašlávání a uplatní se i v boji proti virům a při potlačení zánětů.
Ke kloktání a výplachům nosu je vhodný propolis, přesněji propolisová tinktura. Propolis používají včely jako dezinfekční prostředek. Je skvělý při zánětech v dutině ústní, hrdle i při hnisavé rýmě.
Ke zlepšení celkové kondice a posílení imunity je výborným prostředkem včelí květový pyl.
Spolehněte se na přírodní antibiotika a antivirotika
Velkým problémem se v posledních letech stává odolnost bakterií vůči antibiotikům. Naštěstí máme přírodní prostředky, které dokážou hubit bakterie, a dokonce i přírodní antivirotika. Mezi ně patří např. česnek.
Nejlepší je český, v bio kvalitě a samozřejmě co nejčerstvější. Při chřipce a nachlazení snězte denně jeden až tři stroužky. Výborně působí také šťáva z rakytníku.
Opět se poohlédněte po takové, která je v bio kvalitě a denně si dejte jednu až tři polévkové lžíce. Proti virům se osvědčila tinktura z lichořeřišnice a tinktura z grepových jader. Kterou si vyberete, je jen na vás, účinné jsou obě dvě.
Vězte, že zvýšený příjem ozdravných látek byste měli dodržovat ještě deset dní po vymizení příznaků nemoci.
Pomůže vám voda!
Jakmile cítíte, že na vás „něco leze“, co nejdřív si doma dejte horkou sprchu nebo vanu. Do lázně můžete ještě přidat prospěšný a nápomocný esenciální olej, třeba eukalyptový, tymiánový či z borovice.
Teplá voda uvolní v těle hlen a vy se pak snadno vysmrkáte a zabráníte třeba i zánětu středního ucha a dalšímu usazování rýmy v dutinách. Po koupeli se zabalte do deky a lehněte si.
Další variantou, jak vám horká voda uleví, je její šálek s citronem, nebo horký čaj. Úžasně vám uleví od rýmy také blahodárné inhalace. Rovněž se spolehněte na priessnitz přikládaný na hruď. Ten vyléčí kašel a zklidní průdušky. Priessnitzův obklad lze využít i na celé tělo!