Žaludeční vředy bývají často upozorněním, že je třeba něco v životě změnit. Bývají výsledkem špatného životního stylu, nadměrného stresu, a pokud přidáme i nevhodný jídelníček a nadužívání léků, máte na tuto pohromu přinejmenším zaděláno.
Dá se jí však účinně vyhnout. Jak?
Nepodceňujte příznaky
Vředem se obvykle nazývá poškozená sliznice žaludku, která se neléčením může prohlubovat a způsobit i krvácení do trávicí trubice. Už jen drobné příznaky jako dlouhodobá zácpa nebo průjem, by vás měly varovat.
Stejně tak jako nápadná změna hmotnosti, zejména rychlé hubnutí, ztráta chuti k jídlu či celková slabost spojená s trávicími těžkostmi. Dále může jít o pálení v jícnu nebo o častou potřebu zvracení zejména po jídle.
Na to, že něco není v pořádku, upozorňuje i bolest břicha. Pokud popsané příznaky trvají déle než deset dní, měla byste zajít k lékaři.
Neodkládejte návštěvu lékaře
Když je bolest trvalá a vystřeluje až do zad, může už být pozdě. Pokud tedy pociťujete byť jen drobné příznaky, určitě stojí za to se objednat k lékaři. Z vyšetření endoskopem nemusíte mít strach.
Endoskopy, tedy ohebné trubičky s malou kamerou na konci, už dnes mají menší rozměry než dříve, a pokud by měl někdo problém s dávivým reflexem, je možné provést tzv. transnazální endoskopii, kdy se tenčí trubička zavede do trávicího traktu nosní dírkou.
Upravte si jídelníček
Máte-li podezření na žaludeční vředy, okamžitě byste měla upravit svůj jídelníček. Vyškrtněte z něj smažená, ostrá a kořeněná jídla, nepijte alkohol a vzdejte se jakýchkoli sycených nápojů a ovocných džusů. Pokud kouříte, počet cigaret snižte na minimum a kávu nikdy nepijte nalačno.
Pozor káva bez kofeinu vyvolává úplně stejnou produkci žaludeční kyseliny jako obyčejná, takže s ní nevyhrajete. V obou případech pijte maximálně jeden šálek denně. Omezte stres Snadno se to řekne, ale hůře udělá.
Dnešní doba nahrává výkonnosti a lidé mají pocit, že všechno musí zvládnout hned, jinak zklamou. Zdraví tak dostává na frak, přitom by mělo být na prvním místě.
Pokud máte náročnou práci, naordinujte si více odpočinku a větší prostor můžete dát i relaxaci v podobě jógy či jiného pomalého cvičení, které vás uvede do klidu.
Také jezte menší porce, a to ideálně beze spěchu, abyste připravená sousta mohla pořádně rozžvýkat.
Nedělte se o věci Studie zjistily, že viníkem rozšíření vředové choroby žaludku je nákaza bakterií, která se přenáší mimo jiné slinami, ale i dalšími tělními tekutinami.
Nakazit se proto můžete i v rámci rodiny, třeba použitím špatně omytého nádobí. Snažte se proto nedělit o potraviny, omezit polibky a dodržovat hygienu..