Když se z nějakého důvodu přeruší nebo sníží přítok krve do mozku, mozkové buňky začnou odumírat a nastane mozková mrtvice. Jak se projeví?
Každá část mozku se specializuje na jinou činnost, a příznaky tudíž mohou být různé.Poradíme vám 5 varovných příznaků.
Potíže s chůzí
Zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy a koordinace pohybů.Problémy s řečí a porozuměním: postižení často nerozumí řeči, drmolí, mluví z cesty nebo používají vulgární výrazy.Ochrnutí nebo necitlivost obličeje, rukou či nohou:
potíže jsou často jednostranné, prvním příznakem bývá pokleslý koutek či neschopnost zvednout obě ruce nad hlavu.
Poruchy zraku
Může se jednat o úplnou ztrátu zraku, rozmazané či dvojité vidění.Náhlá, silná bolest hlavy bývá doprovázena zvracením, závratěmi a poruchami vědomí. Kdo je v ohrožení? Mrtvice vzniká nejčastěji v případě ucpání přívodné tepny krevní sraženinou.
Rizikové podmínky
Faktorů pro vznik mozkové mrtvice je hned několik:nadváha a obezita nedostatek pohybu nadměrný příjem alkoholu vysoký tlak krve kouření vysoký cholesterol cukrovka choroby srdce a cév spánková apnoe výskyt mrtvice v rodině věk nad 55 let mužské pohlaví.
Komplikace po mrtvici
Ani přežití mozkové mrtvice často neznamená úplné vítězství. Pokud je mozek dlouho nedostatečně zásoben kyslíkem, odumře veliké množství nervových buněk.
Výpadky mozkových funkcí mohou způsobit nesčetné komplikace, které zhoršují rehabilitaci a návrat do normálního života.
Nejčastější komplikace
Jednostranné svalové ochrnutí (může postihovat jednu nebo obě končetiny či svaly obličeje), potíže s mluvením a polykáním, ztráta paměti a potíže s myšlením, deprese, výkyvy nálad a silné bolesti nebo pocit mravenčení v postižených končetinách.